Pençe Kılıç operasyonu sonrasında yeni bir Suriye operasyonu için düğmeye basan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kurmaylarının mesajları dünya basınının manşetlerde yer alıyor.

Kuzey Irak ve Suriye’deki terör unsurlarını temizlemek ve İstiklal Caddesi terör saldırısının intikamını almak isteyen Türkiye, Pençe Kılıç operasyonunun ardından Suriye’de yeni bir operasyonun hazırlıklarını sürdürüyor. Operasyon  için düğmeye basan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kurmaylarının mesajları dünya basınının manşetlerini süslüyor. İsrail basınından Haaretz gazetesinde bir analiz kaleme alan İsrailli emekli asker Zvi Bar, Türkiye'nin Suriye operasyonu için hazır olduğunu ve Suriye ve ABD'nin buna engel olamayacağını vurguladı.

Türkiye’yi kimse durduramaz
Yeni Şafak’ın haberine göre; Türkiye'nin bu yöndeki hazırlıkları devam ederken konu dünya kamuoyunun da gündeminde. Özellikle bölge ülkeleri Türkiye'nin operasyon hazırlıklarını yakından takip ediyor. Bu kapsamda İsrail gazetesinde emekli asker Zvi Bar bir yazı kaleme aldı. Türkiye'nin son dönemde diplomatik adımlarını yorumlayan Bar, Suriye operasyonunun kaçınılmaz olduğunu ve Türkiye'nin önüne kimsenin engel koyamayacağını belirtti.

Belçika, Çin’den gelen uçakların atık sularını analiz etti Belçika, Çin’den gelen uçakların atık sularını analiz etti

Bar söz konusu yazısında Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın kararlılığına dikkat çekerken bölgedeki iki güç olan Rusya ve ABD'nin konu hakkındaki tutumlarını değerlendirdi.

Rusya ve ABD engel olamaz
Rusya'nın Türkiye karşısında Ukrayna savaşı, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelikleri süreci nedeniyle elinin zayıfladığını belirten Bar, ABD yönetiminde de benzer bir durumun yaşandığının altını çizdi.

Bar yazısında, "Erdoğan Suriye'ye operasyona karar verirse Rusya'nın yoluna çıkıp çıkmayacağı şüpheli. Daha karmaşık ikilem ABD'ninki olacaktır. Biden Türkiye'ye yeni F-16 uçaklarının satışı için en hevesli lobici haline geldi." ifadelerini kullandı.