Türkiye'deki girişimciler de dış pazarlardaki fırsatlara yöneldi. Hollanda, McKinsey'in araştırmasına göre, Türk girişimcilerin ilgi duyduğu ülkeler arasında başı çekti.

2022 yılı, Türkiye'deki girişimciler açısından da bir dönüm noktası oldu.

Yurt dışı pazarlardaki fırsatlar Türk girişimcilerin ilgisini daha çok çekmeye başladı.

Özellikle teknoloji odaklı şirketlere sağladığı iş yapma kolaylığı ve son yıllarda hızla yükselen girişim ekosistemiyle Hollanda, Türk girişimcilerin yöneldiği Avrupa pazarlarından biri oldu.

Özellikle Amsterdam ve Eindhoven’da şirket kuruluşuna talep büyük

Merkez Bankası yılın ilk faiz kararını bugün açıklıyor Merkez Bankası yılın ilk faiz kararını bugün açıklıyor

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan bir organizasyon şirketinin yetkilisi Gökhan Doğru, "McKinsey'e göre her yıl en az 1.000 girişimin kurulduğu Hollanda, inovasyona açık ekosistemi, güçlü insan kaynağı ve yüksek yaşanabilirlik seviyeleriyle son dönemde pek çok dijital girişimcinin ilgi odağı oldu. Özellikle Amsterdam ve Eindhoven’da şirket kuruluşuna ilişkin yoğun bir talep var.” dedi.

"2030'a kadar 400 milyar euro değer yaratacak"

DHA'nın haberine göre, küresel danışmanlık şirketi McKinsey tarafından derlenen verilerde, Hollanda'nın Avrupa Birliği ülkeleri içinde kişi başına en çok startup düşen beşinci ülke olduğu, Avrupa genelinde ise startup değer üretimi açısından dördüncü sırada konumlandığı görüldü. Ayrıca çalışmada, Hollanda'da kurulan girişimlerin 2030'a kadar 400 milyar euro değer yaratacağı öngörüldü.