Pençe-Kılıç Harekatı hakkında ABD’den açıklama geldi. ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin Suriye'de terör örgütü PKK/YPG'ye karşı devam eden operasyonları nedeni ile askerlerinin örgütle bölgedeki devriyelerini azalttığını açıkladı.

Taksim’de meydana gelen terör saldırısı sonrasında başlatılan Pençe-Kılıç operasyonu, hız kesmeden devam ediyor. ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye'nin Suriye'de terör örgütü PKK/YPG'ye karşı devam eden operasyonları nedeni ile askerlerinin örgütle bölgedeki devriyelerini azalttığını açıkladı.

ABD'den Pençe-Kılıç Harekatı açıklaması
İnternethaber.com’da yer alan habere göre; Basın toplantısında kamera karşısına geçen Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, Türkiye'nin güvenlik kaygılarını anladıklarını ancak Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Suriye'nin kuzeyine yönelik operasyonlarından kaygı duyduklarını açıkladı. DEAŞ hakkında da açıklama yapan Ryder, "DEAŞ ile mücadele devam ediyor. Sahada devriyelerimizin sayısını azalttık." ifadelerini kullandı.

Ermenistan'da askeri birlik yandı: 15 ölü Ermenistan'da askeri birlik yandı: 15 ölü

ABD askeri bölgeden çekilmedi
Türkiye’nin yürüttüğü Pençe-Kılıç Harekatı nedeni ile bölgede devriyelerini azalttığını, ABD'nin de buna paralel olarak devriye sayılarını düşürdüğünü belirterek,  Suriye'deki ABD askerlerinin bölgeden çekilmediğini kaydetti. Türkiye’nin başarılı bir şekilde yürütmekte olduğu hava operasyonlarından endişelendiklerini dile getiren Ryder, Türkiye ile yakın temas halinde olduklarını söyledi. Ryder, "Bakan Austin yakında mevkidaşı (Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar) ile konuşacak." dedi.