Afganistan'da dün meydana gelen deprem felaketinde 1000'den fazla kişi yaşamını yitirdi. Meydana gelen 5,9 büyüklüğünde ki depremin ardından  arama ve kurtarma çalışmaları, sağanak yağış ve kısıtlı imkanlar sebebiyle sekteye uğradı. BBC'ye konuşan doktorlar, depremde çok sayıda çocuğun hayatını kaybetmiş olabileceğini ifade etti.

Taliban, yardım talep etti
Taliban sözcüsü, "Depremin vurduğu bölgeye ulaşamıyoruz, iletişim şebekeleri çok zayıf" ifadelerini kullandı. Katar ve İran, Afganistan'ın deprem bölgelerine uçakla yardım gönderdi. Çadırlar, gıda malzemeleri ve tıbbi yardım taşıyan kamyonlar da komşu ülke Pakistan'dan yola çıktı. Afganistan'ın güneydoğusundaki Paktika vilayetinde yaşanan depremde enkaz altında halen kaç kişinin olduğu bilinmiyor. Depremden sağ olarak kurtulanlar merkez üssüne yakın noktada olan köylerinin tamamen yerle bir olduğunu, yolların kapandığını ifade ediyor. Depremzadeler ölü sayısının artmasından korkuyor. Yetkililer depremde yaklaşık 1500 kişinin de yaralandığını belirtildi.

"En büyük kriz"
Merkez üssü Khost kentinden 44 kilometre uzakta olan deprem, Pakistan ve Hindistan'da da hissedildi. Afganistan'da son 20 yılda meydana gelen en ölümcül deprem, geçen yıl iktidarı ele geçiren Taliban'ın şu ana kadar yüzleştiği "en büyük kriz" olarak nitelendiriliyor.

Köyün tamamen haritadan silindiği belirtiliyor
Taliban'ın üst düzey yetkililerinden Abdül Kahar Balkhi, insani ve ekonomik bir krizin içinde olduklarını ve hükümetin ihtiyaç halindeki insanlara yardım edebilecek maddi imkânlardan yoksun olduğunu söyledi. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, depremzedelere yardım etmek amacıyla harekete geçtiklerini, örgüte bağlı sağlık ekiplerinin, tıbbi malzeme, gıda ve çadırların deprem bölgesine gönderilmeye başlandığını belirtti. Ancak Paktika eyaletinin enformasyon sorumlusu Muhammed Amin Huzeyfa, Fransız haber ajansı AFP'ye yaptığı açıklamada, sağanak yağışın yol açtığı seller nedeniyle arama kurtarma ekiplerinin depremin vurduğu noktaya ulaşmakta çok zorlandıklarını ifade etti. Paktika'nın en büyük kenti Sharan'da halk depremde yaralananlara kan vermek için hastaneler önünde kuyruklar oluşturdu. Depremde en ağır kaybı Gayan ve Barmal bölgelerinin verdiği, Gayan'da bir köyün tamamen haritadan silindiği belirtiliyor.

"İmkânımız yoktu, şimdi deprem elimizde olanı da yok etti"
Depremzadelerden biri BBC televizyon kanalına açıklamalarda bulundu. "Bir sarsıntı oldu ve yatağım sallanmaya başladı. Tavan üzerime çöktü, sıkışıp kaldım ama bulunduğum yerden hâlâ gökyüzünü görebiliyordum. Omzum yerinden çıktı ve başımdan yaralandım ama enkazın altından çıkmayı başardım. Deprem sırasında benimle aynı odada olan ailemden 8-9 kişinin öldüğünden eminim. Depremden önce bile yeterli sayıda insan gücümüz ya da imkânımız yoktu, şimdi deprem elimizde olanı da yok etti. Şebekelerin zarar görmüş olması nedeniyle birçok kişi ailelerinden haber alamıyor. Kardeşim ve bütün ailesinin öldüğünü saatler sonra öğrendim." açıklamalarında bulundu.