banner109

Spor Kanun'undaki yeni teklif TBMM'ye sunulacak

Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi bu hafta TBMM'ye sunulacak.

SPOR 22.03.2022, 12:23
Spor Kanun'undaki yeni teklif TBMM'ye sunulacak

İdare Amiri ve AK Parti İzmir Milletvekili Alpay Özalan, Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu Teklifi'nin detaylarını anlattı.

A Milli Futbol Takımı formasını en fazla giyen isimler arasında yer alan ve yeşil sahalarda Türkiye'yi Avrupa'nın üst düzey liglerinin yanı sıra Uzak Doğu'da da başarıyla temsil eden Özalan, 60 maddelik düzenlemenin, uzun soluklu ve yoğun çalışmaların ardından tamamlandığını söyledi.

"BİR YETKİLİ, ARTIK MAL VARLIĞIYLA OLUŞAN ZARARDAN SORUMLU OLACAK''

Kanun teklifini yarın ya da perşembe Meclis Başkanlığına sunacaklarını bildiren Özalan, teklifle "spor anonim şirketi/spor kulübü yönetici" tanımı getirilerek yönetim kurulu üyeleri dışındaki kişilerin de sorumluluk kapsamı altına alınacağını dile getirdi.

"Spor anonim şirketinde başkan ve yönetim kurulu üyeleri dışında murahhas üye veya müdürler, spor kulüplerinde ise sportif direktörler ve idari menajerler gibi yetki verilmiş kişiler de bulunuyor. Artık bunlar da yaptıkları işlemlerden sorumlu olacaklar. Daha basit bir ifadeyle transfer sürecinde rol alan ve menajerlik ücret üst sınırına uymayan bir yetkili, artık mal varlığıyla oluşan zarardan sorumlu olacak." 

Özalan, spor kulüplerinin dernek vasfından çıkarılacağını, Gençlik ve Spor Bakanlığına tescille kurulmalarının sağlanacağını belirtti.

Özalan, bu kapsamda spor kulüplerinin, özel hukuki statü kazanmaları için zemin hazırlanacağına söyledi.

"Spor kulübü kurmak için artık en az 7 kişi bir araya gelecek, gerekli evrakları tamamlayıp Gençlik ve Spor Bakanlığımıza başvurarak spor kulübü olarak tescil edilecekler."

SPOR KULÜPLERİ BİRLEŞEREK ÜST KURULUŞ KURABİLECEK 

Özalan, spor kulüplerinin birleşerek federasyon ve konfederasyon şeklinde "üst kuruluş" kurmalarına olanak sağlanacağını anlattı.

"Amatör spor kulüpleri federasyonu gibi kulüplerin, kendi aralarında birlik kurabilmeleri isteniyor. Aynı il sınırları içinde 15 spor kulübü bir araya gelip 'Biz ortak bir tesis yapıp, ortak kullanacağız.' diyebilirler. Bunun önünü açıyoruz. Unutmayalım ki spor yardımlaşmak ve paylaşmaktır."

Özalan, kanun teklifiyle spor kulüplerinin şirketleşmesinin de hukuki altyapısının oluşturulacağına işaret etti.

"Spor faaliyetine, müsabakalara katılmak isteyen kişiler artık spor anonim şirketi kurabilecekler, ayrıca spor kulübü kurmak zorunda değiller. İsterlerse spor kulübü kurup ona bağlı spor anonim şirketi de kurabilirler. Şirketleşme için herhangi bir engel bulunmuyor. Ayrıca bazı üst liglerde yer alabilmek için spor anonim şirketi olma şartı ve onlara en az 1 milyon lira asgari sermaye zorunluluğu da getiriliyor. Sporun amatör ruhunu da kaybetmeden şirketleşmenin önünü açmak istiyoruz."
"KAYIT DIŞILIĞI ÖNLEMEYİ, ŞEFFAFLIĞI SAĞLAMAYI AMAÇLIYORUZ''

Alpay Özalan, spor kulüpleri ve spor anonim şirketleri için denk bütçe sisteminin getirileceğini açıkladı.

Özalan, kulüpler ve spor anonim şirketleri için denk bütçe, "gelir kadar harcama yap" ilkesinin esas olduğunu vurguladı.

"Biz de bunu istiyoruz. Denk bütçe şartlarının belirlenmesi noktasında ayrıca Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) gibi spor federasyonlarına da yetki veriyoruz. TFF'nin uyguladığı takım harcama limitini de kanuni dayanağa kavuşturuyoruz. Kulüplerimiz ayrıca UEFA ve FIFA'nın mali fair play kurallarına da uymak zorunda olacak." 

Özalan, belirli bir miktar üzerindeki ödeme ve tahsilatların, finans kuruluşları üzerinden yapılmasının düzenleneceğini dile getirdi.

"Transfer, ödeme, borç ödeme gibi yaklaşık 8 bin 500 liranın üzerindeki her işlemin ücretinin banka, PTT veya finans kuruluşları üzerinden ödenmesi zorunluluğu getirilecek. Böylece kayıt dışılığı önlemeyi, şeffaflığı sağlamayı amaçlıyoruz."

HUKUKİ VE CEZAİ SORUMLULUKLAR 

Özalan, kanun teklifiyle spor kulübü ve spor anonim şirketi yöneticilerinin hukuki ve cezai sorumluluklarının da düzenleneceğini belirtti.

Özalan, bu hükmün, en önemli maddeler arasında başı çektiğini vurguladı.

"Borçlanma ve alacak temliki kurallarına, menajer ücret üst sınırına uyulmaması, 8 bin 500 liradan fazla olan ödemelerin bankadan yapılmaması durumunda yöneticiler, oluşan zarardan hem şahsi mal varlıkları ile sorumlu olacaklar hem de 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası alabilecekler. Görevlerini bıraksalar da ibra olsalar da peşleri bırakılmayacak."

Özalan, federasyonlarda bağlı ve bağımsız spor federasyonu ayrımının kaldırılacağın, tüm federasyonların, "spor federasyonu" şeklinde yapılandırılacağını bildirdi.

"65 federasyon var, bunlardan 5'i bağımsız olarak tabir ediliyor. Ayrı kanunu bulunan tek federasyon TFF. Çünkü TFF'nin özerk bir yapısı ve kendi kanunu var. Diğerleri özerk değil. 64 federasyon arasında ayrım kaldırılarak tek bir kuruluş şekli oluşturuluyor."

Özalan, federasyonların, artık kanunla veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurulmasının da düzenlendiğini belirtti.

"EN AZ İKİ ÜYENİN MİLLİ SPORCU OLMASI ŞARTI''

Spor federasyonlarının merkezinin Ankara'da olması şartının kaldırılarak genel kurullarının Ankara'da yapılmasının düzenleneceğini açıklayan Özalan, teklifle getirilecek yenilikleri sıraladı.

"Bu, benim çok önem verdiğim ve çok istediğim bir maddeydi. Federasyonların yönetim kurulu üye sayısı artık 11 asil, 11 yedek şeklinde düzenlenecek, en az iki üyesinin milli sporcu olması şart koşulacak. Bu konuda ilgili spor dalında faal olmayan milli sporcu olması zorunluluğu getirilecek. Federasyon başkan adaylığında aranan belli suçlardan mahkum olmama şartı genişletilerek güncellenecek. Zimmet, irtikap, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma, şike ve teşvik primi suçlarından hüküm giyenler federasyon başkanı olamayacak.

Federasyon genel sekreterliğine ilişkin kriterler getiriliyor. 5 yıl mesleki tecrübeye sahip olacaklar ve üniversite mezunu olma gibi kriterler getirilecek. Bir kimsenin üst üste veya aralıklı olarak en fazla 3 dönem federasyon başkanlığı yapabileceği düzenleniyor. Federasyon başkan adaylığı başvurusunda delegelerin yüzde 15 yazılı teklifi ve adaylık başvuru ücreti yargı kararlarına uygun şekilde düzenlenecek.

Olağan genel kurullar, olimpik ve paralimpik spor dallarında ilgili olimpiyat oyunlarının bitiminden itibaren 3 ay içinde yapılacak fakat pandemi gibi durumlarda olimpiyat oyunları iptal ediliyor. Bu durumda federasyon genel kurulunun ne zaman yapılacağını düzenleyeceğiz. Genel kurulları, 1 yıldan fazla süreyle erteleme olursa ya da iptal, erteleme gibi karar alınırsa iptalden ve ertelemeden sonra 3 ay içinde yapılacak."

"KENDİ BAŞLARINA FEDERASYON KURANLAR CEZALANDIRILACAK'' 

Özalan, spor federasyonlarının her türlü iş ve işlemleri ile harcama denetiminin Gençlik ve Spor Bakanlığınca yapılacağını, kuruluş kanunu bulunan federasyonların yani TFF'nin, bu konuda kapsam dışı olacağını bildirdi.

Özalan, federasyon, konfederasyon ve benzeri isimler altında yetkisiz işlem tesis eden kurum yetkililerinin cezalandırılmasını da düzenleyeceklerine değindi.

"Federasyonlar, kanunla veya Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle kurulacak, bu kapsamda birileri gidip kendi başlarına bir federasyon kurarlarsa ya da taklit ederlerse cezalandırılacaklar."

TFF TAHKİM KURULUNUN YAPI DÜZENLENECEK

Özalan, Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve Görevleri Hakkında Kanun'da, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarına uygun olarak TFF Tahkim Kurulunun da yapısının düzenleneceğini anlattı.

Özalan, Tahkim Kurulu veya yönetim kurulunun görev sürelerinin dörter yıl olacağını, Tahkim Kurulu üyeliği için en az 10 yıl mesleki tecrübenin aranacağını, Tahkim Kurulu üyelerinin, bağımsızlık ve tarafsızlık yemini edeceklerini bildirdi.

ÇEKMECE KONTRAT'A AĞIR YAPTIRIM 

Menajerlik sistemine düzen getirileceğini vurgulayan Özalan, böylelikle şeffaf, futbolcu ve kulüp menfaatlerini önceleyen bir sistemin işlerlik kazanacağına işaret etti. Özalan, menajerlik ücretine üst sınır getirileceğini belirtti.

"Futbolcu ile menajerler arasında en fazla 2 veya 3 yıl, noterde düzenleme şeklinde sözleşme yapılacağı hükme bağlanacak. Ücret üst sınırına uyulmaması durumunda yöneticiler hem mal varlıkları ile hem de cezai olarak sorumlu olacaklar. Yapılan bir sözleşmenin dışında ayrıca bir sözleşmenin tespiti halinde, - kamuoyunca çekmece kontrat olarak biliniyor- taraflara idari ve adli yaptırımlar düzenleniyor. Böyle bir sözleşme tespit edilirse oyuncu müsabakalardan 1 yıl men edilecek, menajerinin lisansı tamamen iptal edilecek ve bu sözleşmeye imza atan yönetici de 100 günden 300 güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılacak."

"SPOR CAMİASI ARTIK DAHA SAĞLAM ZEMİNDE İŞLEVLERİNİ SÜRDÜRECEK''

Sporun altyapısını çok iyi şekilde oluşturduklarını, sporda şiddet düzenlemesini yasalaştırdıklarını hatırlatan Özalan, Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanun Teklifi yasalaştıktan sonra spor camiasının, kulüplerin ve federasyonların artık daha sağlam zeminde işlevlerini sürdüreceklerini vurguladı.

Özalan, her alanda büyüyen, güçlenen ve dünyada söz sahibi olan bir Türkiye olduğunu, kimsenin bunun aksini iddia edemeyeceğini anlattı.

"Spor camiası o kadar şanslı ki spora, özellikle futbola bu kadar düşkün bir Cumhurbaşkanı'na sahibiz. Geçtiğimiz yıllarda altyapıya çok önem verdik. Hem teknoloji açısından hem de fiziksel açıdan muhteşem tesisler, statlar yaptık. Bunların talimatını veren Sayın Cumhurbaşkanımız. İnanın bana bunların hiçbir örneği Avrupa'da yok. Hem kulüpler hem de milli takımlar bazında bir Avrupa şampiyonluğu, bir dünya şampiyonluğunun olmaması en büyük eksiklik. İnşallah bu kanun teklifimiz yasalaştıktan sonra kulüplerimiz ve federasyonlarımız çok sağlam zeminde, mali ve finansal olarak da güçlendikten sonra bu başarıları elde etmek zorundayız.

Görüyorsunuz Trabzonspor'da genç yetenek Abdülkadir, Fenerbahçe'de Arda, Beşiktaş'ta Rıdvan, Galatasaray'da Kerem kardeşlerimiz var. Anadolu takımlarında birçok yetenekli, iyi kardeşlerimiz var. Bu kanun teklifinin, bu oyuncularımıza dünya yıldızı olma yolunda da büyük destek olacağı düşüncesindeyim.

Bu kanun teklifinde çok önem atfettiğim başka bir konu daha var; gönlünü, kalbini bir spor kulübüne adayan, yağmur çamur dinlemeden, mesafe tanımadan her türlü fedakarlığı yapan, cebinden para ödeyip tribünlere gidip takımını destekleyen hatta kulübünün mağazalarına gidip ürününü alarak maddi destek sağlayan taraftarlarımızın, artık cebinden çıkacak 1 lira dahi sorgulanacak, 1 liranın dahi hesabı sorulacak."

Kaynak: TRT

Yorumlar (0)
19
açık
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 03:12
Güneş 05:03
Öğle 12:36
İkindi 16:34
Akşam 19:59
Yatsı 21:42
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 37 57
9. Sivasspor 38 54
10. Kasımpaşa 38 53
11. Adana Demirspor 37 52
12. Galatasaray 38 52
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 37 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Karikatürü Tümü