Sapanca Gölü’nün seviyesinin endişe edilecek durumda olmadığını açıklayan ekipler, son veriler ile 30,94 seviyesinde olan gölün doluluk oranının, geçen yılların üzerinde olduğu

Dünya kuraklıkla mücadele ediyor. 

Mevsim normallerinin üzerinde devam eden hava sıcaklıkları tüm yurdu etkiliyor.

Barajların su seviyesi düşmeye devam ederken topraklar sussuzlukla verimliliğini düşürdü. 

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ), beklenen yağışların gelmemesi ve mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklığından kaynaklı olarak şehrin en önemli içme suyu kaynaklarından biri olan Sapanca Gölü’nün seviyesi hakkında açıklamalarda bulundu.

Yağışlarla su seviyesinin yükseleceği düşünülüyor 

Göl seviyesindeki azalmanın endişe edilecek düzeyde olmadığı açıklandı. 

Son veriler ile 30,94 seviyesinde olan gölün, önümüzdeki günlerde beklenen yağışlar ve yeni kaynaklardan elde edilen sular ile kısa süre içerisinde çekilen seviyelerin üstüne çıkması bekleniyor.

Ocak sonuna kadar yağış bekleniyor 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada ise şehrin içme suyu kaynakları için sevindirici bir haber geldi.

Yapılan açıklamada, bugünden itibaren hava sıcaklığının düşmeye başlayacağı ve ocak ayının sonuna kadar yağışların yağmur şeklinde devam edeceği ifade edildi.

2023 Regaib Kandili ne zaman, hangi güne denk geliyor 2023 Regaib Kandili ne zaman, hangi güne denk geliyor

Ardından kar yağışı gelecek 

Beklenen yağışların, şubat ayında hava sıcaklıklarının eksi derecelere düşmesiyle beraber kar yağışına çevireceği de bildirildi.

Su seviyesi geçen yılın üzerinde 

2022 yılı içerisinde açılan su kuyuları ve buradan elde edilen içilebilir sular sayesinde Sapanca Gölü'nün, uzun süredir yağış almamasına rağmen geçtiğimiz yılların ortalamasının üzerinde olduğu söylendi.

Geçtiğimiz yıl içerisinde 3 bin 500 metre delgi çalışması ile elde edilen 120 lt/sn içme suyu ile Sapanca Gölü’ne alternatif kaynaklar oluşturuldu.

İçme suyunda sorun beklenmiyor 

2023 yılının başında da hızla başlayan çalışmalar doğrultusunda yeni su kuyularının hayata geçirilmesi ile beraber Sakarya, gelecek yıllarda dahi içme suyu sorunu yaşamayacak.

"Göl seviyesi ortalamalarının üzerinde"

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) tarafından yapılan açıklamada şöyle dendi;

"Şehrin en önemli su kaynaklarından biri olan Sapanca Gölü’nün ömrünün uzaması ve geleceğe eksiksiz şekilde aktarılması için gerek yeni su kuyuları gerekse son teknoloji cihazlar ile kayıp ve kaçağın önlenmesi sayesinde Sapanca Gölü’nün seviyesinde endişe edilecek bir durum söz konusu değil. Hayata geçirdiğimiz çalışmalar sayesinde yağışların mevsim normallerinin çok altında olmasına rağmen göl seviyesi geçtiğimiz yıl ortalamalarının üzerinde."