Fahrettin Koca: 'Randevu alayım sonrasına bakayım' dönemi bitti

Sağlık Bakanı Koca, "Randevuyu iptal etmeyenler 15 gün boyunca aynı bölümden randevu alamayacak. Bundan sonra 'Oradan da buradan da randevu alayım sonrasına bakayım' dönemi kapanıyor" dedi.

Türkiye sağlık sektörüyle ön plana çıkmaya devam ediyor.

Birçok bölgede inşa edilen yeni şehir hastaneleri ve verilen hizmetler her geçen gün başarıyla ilerlerken, alınan randevulara gidilmemesi sektörü adeta baltalıyor.

Alınıp gidilmeyen her randevu da, ihtiyacı olanların randevu bulmasını zorlaştırıyor.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı harekete geçerek yeni bir düzenlemeye imza attı.

Bakanlık tarafından hayata geçirilen yeni uygulamayla birlikte, devlet hastanesinden randevu alan ancak randevusuna gitmeyen vatandaşlar, 15 gün süreyle aynı branştan randevu alamayacak.

Randevuya gitmeyenlerin oranı düştü

42 bin 500 personel alımı yapılacak 42 bin 500 personel alımı yapılacak

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından açıklanan kararın ardından randevuya gitmeyenlerin oranı düşmeye başladı.

Konuya ilişkin olarak Bakan Koca, Sabah'tan Okan Müderrisoğlu'na açıklamalarda bulundu.

"Oradan da buradan da randevu alayım dönemi kapanıyor"

Koca, şunları söyledi:

"Ayda ortalama 2.8 milyon kişi randevu almasına rağmen muayeneye gitmiyor. Merkezi Hekim Randevu Sistemi (MHRS) yoğunluğunun önüne geçmek için yeni bir adım attık. Gitmeyeceği randevuyu iptal etmeyenler 15 gün boyunca aynı bölümden randevu alamayacak. Ancak ani rahatsızlığı nedeni ile acil servise gitmesine veya bir başka rahatsızlığı nedeni ile ilgili branş doktoruna muayene olmasına kısıtlama söz konusu değil.

MHRS üzerinden randevu alıp gelmeyenlerin oranı önceki aylarda yüzde 30 iken, bu oran ekim ayında yüzde 25'e indi, şu anda yüzde 21'de, hedefimiz ise yüzde 10'un altı. Bundan sonra, 'Oradan da buradan da randevu alayım, sonrasına bakayım' dönemi kapanıyor.

"85 yaş üstü çınarlarımız için bir birim oluşturulacak"

85 yaş üstünde 740 bin büyüğümüz var. 250 kişiye bir hekim, bir hemşire, bir tıbbi sekreter tahsis edecek şekilde planlama yapıyoruz. Evden uzaktan sağlık hizmetini de kullanarak, örneğin hastaneye gelmeden reçetesinin yazılmasını sağlayacağız. Her hastanede, 85 yaş üstü çınarlarımız için bir birim oluşturulacak. Hastaneye geldiğinde kendisiyle özel olarak bir doktor ilgilenecek.