Türkiye'nin terörle mücadelesinin devam ettiği bölgelerden biri olan, Irak'ın kuzeyindeki Pençe-Kilit operasyon bölgesinden acı haber geldi. 5 askerimizin şehit olduğunu, 2 askerimizin de yaralandığını Milli Savunma Bakanlığı duyurmuştu. 

Bakanlığın açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi: Yapılan Bakanlık açıklamasında, "Pençe-Kilit operasyon bölgesinde, 24 Mayıs 2022 tarihinde, teröristlerle çıkan çatışmada, üç kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, dört kahraman silah arkadaşımız da yaralanmış ve derhal hastaneye sevk edilerek tedavilerine başlanmıştır." denildi. 

Bakan Akar’ın taziye mesajı 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe-Kilit operasyon bölgesinde teröristlerle kahraman askerlerimiz arasında çıkan çatışmada şehit olan Piyade Uzman Çavuş Onur Doğan, Piyade Uzman Çavuş Hüseyin Cankaya ve Piyade Sözleşmeli Er Celal Tekedereli adına taziye mesajı yayımlamıştır. Bakanlığın resmi Twitter hesabından yayımlanan mesajda ise, "Kahraman silah arkadaşlarımız, 24 Mayıs 2022 tarihinde şehit olmuştur. Kahraman şehitlerimize şahsım ve Milli Savunma Bakanlığı mensupları adına Allah'tan rahmet; kederli ailelerine ve asil milletimize başsağlığı ve sabır dilerim" ifadelerine yer verilmiştir. 

Şehit sayısı 4 oldu 

Milli Savunma Bakanlık’ından son gelen açıklamada, yaralı askerlerden Piyade Teğmen Abdulkadir Güler'in de tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit düştüğü duyuruldu. 

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer aldı:

"Pençe-Kilit operasyon bölgesinde, 24 Mayıs 2022 tarihinde, teröristlerle çıkan çatışmada, ağır yaralanarak hastaneye kaldırılan kahraman silah arkadaşımız P.Tğm. Abdulkadir GÜLER, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit olmuştur." diye ifade edildi. 

Hatay’a ateş düştü 

Pençe-Kilit operasyonu bölgesinde teröristlerle kahraman askerlerimiz arasında çıkan çatışmada şehit olan Piyade Uzman Çavuş Bican Kapılay’ın Hatay’ın İskenderun ilçesinde yaşayan ailesine acı haber verildi. 

Kuzey Irak bölgesinde icra edilen Pençe Kilit Harekatında Meluni Dağı kırsalında bölücü terörist unsurlar ile çıkan çatışma sonucunda yaralanan Piyade Uzman Çavuş Bican Kapılay, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak şehit düştü. Şehit Kapılay’ın ailesine acı haberi İskenderun İlçe Jandarma Komutanlığı yetkilileri tarafından verilmiştir. 

Piyade Uzman Çavuş Bican Kapılay ise 23 yaşında ve bekardı. 

Malatya acı haberle yıkıldı 

Şehit askerlerden biri olan 25 yaşındaki Piyade Sözleşmeli Er Celal Tekedereli’nin acı haberi memleketi Malatya’da baba ocağında verildi. Askeri yetkililer tarafından verilmiş olan haberin sonrasında sevenleri adeta gözyaşlarına boğulurken, şehidin bekar olduğu bilgisi öğrenildi. 

Şehidin babası olan Cevat ve annesi Aynur Tekedereli çocuklarının şahadet haberi ile beraber yıkılırken, şehidin baba ocağının bulunduğu Yeşilyurt ilçesine bağlı olan Yaka Mahallesi’ndeki ev ise Türk bayrakları ile donatıldı. 

Malatya Valisi Hulusi Şahin de taziye evini ziyaret ederek şehidin babası Cevat Tekedereli’ye başsağlığı dileklerini iletmiştir. Şehidin acılı babası o sırada Vali Şahin’e sarılarak ağladı. 

Şehidin naaşının işlemlerinin sonrasında Malatya’ya getirileceği ve yarın düzenlenecek olan askeri törenle defnedileceği öğrenildi. 

F-16’lar hız kesmeden harekete geçti 

Çatışmanın sonrasında Türk F-16'ları Diyarbakır'dan havalandı. Ana jet üssünden kalkan uçaklarla birlikte bölgedeki teröristlerin hedef alınarak bombardıman başlatıldığı duyuruldu. 

Bakan Akar sınır hattına doğru hareket etti

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, gelişmelerin sonrasında komutanlarla sınır hattına gittiği bildirildi. Bakan Akar sınır hattına beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Avsever ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile gitmiştir.

Teröristler inlerinde sıkıştı 

Pençe-Kilit Operasyonu bölgesinde komandoların, bir grup teröristi mağarada sıkıştırdığı aktarıldı. Milli Savunma Bakanlığının teröristlerle çıkan çatışmada 5 askerin şehit olduğunu açıkladığı Pençe-Kilit bölgesinde operasyonlara hız kesmeden devam ediyor. Bakanlık kaynaklarından alınan bilgiye yönelik, yoğun yağış ve sis ile yer yer kum fırtınasına rağmen sürmeye devam eden operasyonlar esnasında komandolar bir grup teröristi bir mağarada sıkıştırdı. 

Mağara çevresinde çatışmaların devam ettiği bildirildi. Teröristlerin düzenlemiş olduğu saldırının sonrasında sınır hattına giden Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile temaslarına devam ettiği aktarıldı. 

Şehitlerimiz aynı karede 

Diğer yandan şehit olan 5 kahraman vatan evladının yan yana olduğu fotoğraf ortaya çıktı.