Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, İHA-MİLDAR projesi kapsamında geliştirilmiş olan ve daha önce de ANKA'ya entegre edilerek boğazdaki mayınları tespit eden "sentetik açıklıklı radar" sistemi olan MİLSAR'ın, AKSUNGUR'a da entegre edildiğini açıkladı. 

AKSUNGUR'a entegre edildi
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığınca başlatılmış olan İHA-MİLDAR projesi yönünde Meteksan Savunma tarafından geliştirilen "sentetik açıklıklı radar" sistemi olan MİLSAR ilk defa yerli insansız hava aracı ANKA'ya entegre edilmişti. 

Ayrıca ANKA, üzerine entegre edilen MİLSAR ile İstanbul Boğazı'na sürüklenen deniz mayınlarını kolay bir şekilde tespit etmişti. Savunma Sanayii Başkanı Demir, bu sistemin AKSUNGUR insansız hava aracına da entegre edildiğini paylaştı. 

''Keşif ve gözetleme faaliyetlerindeki etkinliğin artırılmasına önemli katkı sağlayacak''
SSB Başkanı İsmail Demir, bahsi geçen gelişmeyi sosyal medya hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımla açıkladı. Demir yaptığı paylaşımında konuya ilişkin, "İHA-MİLDAR projemiz çerçevesinde geliştirilen Sentetik Açıklıklı Radarımız MİLSAR, ANKA'dan sonra AKSUNGUR'a da başarıyla entegre edildi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız tarafından kullanılmaya başlandı. Hayırlı olsun. MİLSAR yüksek çözünürlüklü SAR kabiliyeti, çoklu hedef takip yeteneği, düşük ağırlığı ve hızlı platform entegrasyonu özellikleriyle güvenlik güçlerimizin keşif ve gözetleme faaliyetlerindeki etkinliğin artırılmasına önemli katkı sağlayacak" şeklinde açıklamada bulundu.