2 aydır görevde olan doktorlara diğer sağlık çalışanlarının da destek vermesi ile Madrid’de, geniş katılımlı bir gösteri düzenlendi.

Avrupa kıtasında sağlık çalışanlarının eylemleri yayılmaya devam ediyor…

Doktorların ve diğer çalışanlarının greve gittiği ülkelerden biri de İspanya oldu.

Maaş artışı, çalışma şartlarının düzeltilmesi ve personel alımı taleplerinin özerk yönetim hükümeti tarafından karşılanmadığı gerekçesiyle 21 Kasım 2022'de başlattıkları süresiz greve, Noel döneminde ara veren aile hekimleri ve ilk müdahale doktorları, hafta başında tekrar başlama kararı almıştı.

Doktorlara, diğer sağlık çalışanlarından destek

2 aydır grevde olan binlerce doktora, diğer sağlık çalışanları da destek verdi.

Binlerce eylemci, sağlık binası önünde toplandı, kent merkezinde yürüdü.

Sağ partinin sağlık planlarına eleştiri

Gösteride, kamu sağlık hizmetlerinde kesintilere hayır sloganı atıldı.

Üç hastalığı tespit eden yerli tanı kitinin kullanımı başlıyor Üç hastalığı tespit eden yerli tanı kitinin kullanımı başlıyor

Ayrıca, Madrid özerk yönetiminde iktidarda olan sağ görüşlü Halk Partisi’nin sağlık planları eleştirildi.

Hastanelerde yüzde 100 devlet desteği ile hizmet talebi

Doktorların bağlı olduğu sendikalar, hastanelerin yüzde 100 devlet desteğiyle kaliteli ve evrensel hizmet vermesi için sağlık sektörüne yatırımların artırılması istendiğini açıkladı.

“Büyük çabalarla oluşturulan bu sistemi ölüme terk etmemek gerekiyor”

Göstericilerden Concha Jimenez, "Özellikle bu dönemde kamu sağlık hizmetlerinin savunulmasına ihtiyaç var çünkü İspanya, sağlık hizmetinde Avrupa'da önde gelen ülkelerden biri ve bunu kaybediyor. Büyük çabalarla oluşturulan bu sistemi ölüme terk etmemek, savunmak gerekiyor." dedi.

Grevler, ülke geneline yayılacak

Madrid'deki doktor grevlerinin benzer gerekçelerle Katalonya, Valensiya, Extremadura, Endülüs, Navarra ve Aragon gibi ülkenin diğer bölgelerine de yayılacağı, ülkedeki özerk yönetimlerin çoğunda doktor sendikalarının farklı tarihlerde greve gideceği açıklandı.

Hastalar, günlerce koridorlarda bekliyor

Grevlerin ve solunum yollarına bağlı hastalıkların artması nedeniyle İspanya'nın birçok hastanesinde acil servis ve ilk müdahale birimlerinde aşırı yoğunluk yaşanırken, bazı hastanelerde hastaların servise yatmak için 3-4 gün koridorlarda beklediği belirtiliyor.