Küresel piyasalarda bu hafta 5 gün sürecek Dünya Ekonomik Forumu kapsamındaki haber akışı takip edilecek.

ABD'de yıllık enflasyonun aralıkta yüzde 6,5'e gerileyerek üst üste 6. ayında da yavaşlamasını sürdürmesinin ardından piyasalarda risk iştahı arttı.

Küresel pay piyasalarında geçen hafta genelinde risk iştahının canlı kalması dikkati çekerken, yeni haftada yoğun veri gündeminin yanı sıra bugün İsviçre'nin Davos kentinde başlayacak Dünya Ekonomik Forumu (WEF) kapsamındaki haber akışı takip edilecek.

Fed'in yüzde 25 faiz artışı beklentisi yüzde 94'e çıktı

Çalışmayı düşünen EYT'liye tazminat şoku Çalışmayı düşünen EYT'liye tazminat şoku

Gelişmeler sonrası, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) gelecek ayki toplantısında faizi 25 baz puan artıracağı beklentileri yüzde 94'e yükseldi.

Yeni haftada yatırımcı fiyatlamalarında haber akışının önem kazanması beklenirken, bugün başlayacak ve 20 Ocak'a kadar sürecek WEF kapsamında yapılacak açıklamalar yakından takip edilecek.

New York borsası değer kazandı

Bu gelişmelerle cuma günü New York borsasında alış ağırlıklı bir seyir izlendi ve Dow Jones endeksi yüzde 0,33, S&P 500 endeksi yüzde 0,42 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,71 değer kazandı. Öte yandan ABD'nin büyük bankalarından JPMorgan Chase ve Bank of America'nın kârı geçen yılın dördüncü çeyreğinde yıllık bazda artarken, aynı dönemde Citigroup ve Wells Fargo'nun kârı düşüş kaydetti.

BIST 100 endekse haftalık bazda yüzde 6,68 değer kaybetti

Yurt içinde, geçen hafta genelinde dalgalı bir seyir izleyen BIST 100 endeksi, cuma günü yükseliş eğiliminde hareket etti ve günü yüzde 0,28 artışla 4.984,86 puandan tamamladı. Endeks haftalık bazda ise yüzde 6,68 değer kaybetti. Dolar/TL, geçen hafta bir önceki haftaya göre yüzde 0,3 artarak 18,7849'dan kapanmasının ardından, bugün bankalararası piyasanın açılışında 18,7860'tan işlem görüyor.

Analistler, ABD'de piyasaların bugün tatil olması nedeniyle global piyasalarda işlem hacimlerinin düşük seyredebileceğine işaret ederek, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 5.100 puanın direnç, 4.700 ve 4.650 seviyelerinin destek konumunda bulunduğunu kaydetti.