Ben  uzun yıllardır Çin’de yaşıyorum.  Bir çok yazımda Çin hakkında çok şey yazdım.  

1 (3)

İlk defa Çinlilerin endişeleri ve neye neden verdikleri tepkiler üzerine yazacağım.  Genelde Çin Türkiye arasındaki ticareti desteklemek amaçlı girişimlerim oldu. Bu yazımda Çinlilerin korkularını paylaşacağım.  

Çin kötü günleri daha dün geride bırakmış bir ülke . Çin'in acı, açlık dolu tarihinin üzerinden uzun uzun yıllar geçmedi. Çin daha 1970’ler de hala izole bir ülke idi. Ülke Böyle iken toplumun pisikolojisini az çok empati yaparak da anlayabiliriz.  

Bu günlerde CORONA VİRÜS’ü ile savaşmaya çalışan bu milletin en büyük korkuları nelerdir?  

2 (2)

3 (2)

AÇLIK 

Evet Çinlilerin bu gün daha hala onlarda etkisini sürdürdüğü açlık korkusu. Kimse aynı günleri daha yaşamak istemiyor. Kimse o günleri hatırlamak. O günleri geçiren yaşlılarla sohbetlerimden bildiğimden söyleyebilirim ki, açlıktan yollarda düşerek, toprak yiyen, ağaç kabukları yiyerek ölen insanlara şahit olan yaşlılar bunlar. PEKİ İNSAN ETİ YEMEK ZORUNDA KALANLARI SİZ BİLİYOR MUSUNUZ? Onlar biliyor, onlar  yaşamışlar.  

GÜVENSİZLİK  

Çinliler de neden güven yoktur? Yine  tarihlerinin onlara mirasıdır bu. Çinliler ticarette bile asla size güvenmeyi seçmezler. Onların odaklandığı alınacak ödemenin ne zaman nasıl yapılcağıdır. 

Kominist rejimi ülke de hakimiyet kurmaya çalışırken, bildiğiniz veya bilmediğiniz gibi, bütün özel mal, mülklere el koyulmuş, kimsenin evinde fazladan “yiyecek, tencere’ artık ne varsa yonetime verilmesi emredilmiş, çoğu eğitimli, zengin insanlar boğazlarına geçirilen ağaçtan bir tür kelepçe ile aclığa ve ölüme terk edilmiş. O yıllarda aynı sofrada yemek yediğin kardeşin, baban, anan bile satmış ve ölmene göz yummuş.  Hadi buradan bakin birde. Siz olsanız kime güvenirdiniz?  

Uzun çok uzun acılar bunlar anlatacak çok şey var. Neyse biz bu gunun gündemine KORONA’ya gecelim.  

3 (3)

KORONA VİRÜSÜ

Virus Çin’de EKİM ayından beri hemen hemen her bölgesinde vardı zaten. Nasıl biliyorum? Ben 2 çocuk annesiyim ve öğrenciler her ikisi de.  Ekim ayında başladı okulların öğrenci yetersizliğinden kapanması ve derslere aylarca ara verilmesi. O dönemde ben doktora ilaç yazdırmak için gittiğimde dikkatimi çeken temizlik görevlisine kadar maske takıyor olmasıydı. O gün karar verdim Çocuklar okula gitmeyecek. Dersleri ben evde verecektim ve öyle de yaptım.  

Derken okul bir duyuru yaptı ve yarı yıl sınavlarının yapılmayacağını duyurdu. Neden? Elbette çocukların hepsinin hastanede olusundan.  

Hiç bir hukumet hele de bu Çin ise 100,1000 kisi icin bir eyaleti karantinaya almaz. Bu rakamların hatmi sayılır oldugunu tahmin etmek zor degil.  

Icimizi rahatlatan bu virüsün savasilabilir olması…  Çin devleti de elinden geleni yapıyor halk da gayet uyum içinde.  

KORONA ile mücadele eden Çin iyi biliyor ki bu virüs onların yediklerinden gelen bir virus degil.… Malum Çin’de asırlardır bu hayvanlar tüketliyor. Yanlız Çinlilerin bu tür hayvanları yiyor olması her türlü kötülüğe iyi bir kılıf.  

Çin’de virüsler sadece bu gün ortaya çıkan KORONA degil elbet. Yine yakin tarihte SARS ile bir mücadeleleri var. Çinli elbet ölümden korkuyor fakat en çok bu kaosun getireceklerinden daha çok endişeleniyordur bence.  

Peki durum böyle iken ve bir çok ülke Çinlelere vizeleri durdurmuşken Türkiye ne yapıyor?  

Duyumlarımıza göre kontröllerde biraz rahatlık var. İnşallah Türkiye devleti daha sıkı önlemler alır.  

Not: Çin bu günleri atlatacak geriye hangi ülkenin o günlerde ne tepkiler verdiği ve yaptığı yorumlar kalacaktır. Her ülke birbirine lazımdır. İncitici yorumlardan kaçınmalıyız! Bu gün Çin yarın biz olabiliriz.  

Ha bir de  

Youtube da Çinlilerin yedikleri, kestiklerini izlemek yerine bir de çektiği acıları, tarihlerini  araştırıp izlemeye ne dersiniz?   

Ayşe Doğangüneş

SHANGHAI