İngiltere’de bir süredir üzerinde çalışılan ve kanserli hücreleri öldüren tedavi yöntemi, hastalar üzerinde denendi. Elde edilen olumlu sonuçlar birçok kanser hastasına umut oldu. 

Çağın hastalığı olarak ifade edilen kanser için umut vadeden gelişme İngiltere’de yaşandı. Bir süredir üzerinde çalışılan ve kanserli hücreleri öldüren tedavi yöntemi, hastalar üzerinde denendi. Elde edilen olumlu sonuçlar birçok kanser hastasına umut oldu. 

Kanser hastalarını sevindiren haber
İngiltere’de bilim insanlarının üzerinde çalıştığı kanser tedavisi olumlu sonuçlar vermeye başladı. Tedavi üzerinde yapılan çalışmalarda kanser hastalarının iyileşme sürecinin gözlemlendiği belirtildi. Bilim insanları, “virüs, uçuk virüsünün zayıflatılmış bir formu; bu formun üzerinde de tümörleri öldüreceği şekilde oynandı” açıklamasında bulundu. 

Geniş çaplı araştırmaya ihtiyaç var
Geliştirilen tedavinin şu ana kadar olumlu sonuçlar verdiğini ancak, yaygın halde kullanılabilmesi için daha detaylı araştırmaların yapılması gerektiğini ifade eden bilim insanları, bu aşamada bile virüslerin kanser hastalarına enjekte edilmesi halinde kanseri ilerlemiş hastalara bile iyileşme umudu olabileceğini söylüyor.

"İki yıl geçti ve artık vücudumda kanserli hücre yok"
İngiliz bilim insanları tarafından geliştirilen çalışma, Kraliyet Marsden Kuruluşu’ndaki Kanser Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülüyor. Bir süredir üzerinde çalışılan tedavi yöntemine gönüllü olarak katılan 39 yaşındaki Krzysztof Wojkowski, 2017 yılında göğüs kanserine yakalandığını, tedavi gördüğünü ancak kanseri yenemediğini belirtti. Zamanla başka hastalıklarla da boğuşmaya başladığını ifade eden Wojkowski, “Bana başka bir seçeneğim olmadığı söylendi, artık yoğun bakımda tedavi altındaydım. Çok yıkıcı bir durumdu, bu sebeple bu çalışmaya katılma şansı verilmesi inanılmaz bir durum oldu. İki haftada bir iğne vuruldum, toplam beş hafta sürdü. Şu an bunun üzerinden iki yıl geçti ve artık vücudumda kanserli hücre yok” dedi. 

Doğrudan kanserli hücreye iğne yapılıyor
Tedavi sürecinde iğneler doğrudan kanserli hücreye yapılıyor. Enjekte edilen virüsler kanserli hücrelere saldırıyor ve kuşatıp zararlı hücrenin ölmesine neden oluyor, aynı zamanda da bağışıklık sistemini harekete geçiriyor. 40 hastanın katıldığı çalışmada, bazı hastalara doğrudan RP2 adı verilen bu modifiye edilmiş, normalde uçuk çıkmasına yol açan bir soğuk algınlığı virüsü olan herpes virüsü enjekte edildi. Diğer hastalara ise bu iğnelerle birlikte aldıkları kanser ilaçları da verilmeye devam etti.

Alınan sonuçlara göre;

Başkan Demir: Samsun sağlık altyapısı güçlü bir şehir Başkan Demir: Samsun sağlık altyapısı güçlü bir şehir

-Sadece RP2 verilen dokuz hastadan üçünde - Wojkowski de bunlardan biri - tümörlerin küçüldüğü tespit edildi

-Kanser ilacı da almaya devam eden 30 hastadan yedisinde tedavi olumlu sonuç verdi

Yorgunluk gibi yan etkiler çok hafif şekilde hissedildi

"Çok etkileyici sonuçlar"
Yürütülen çalışma ekibinde yer alan Prof. Kevin Harrington, BBC’ye, tedavi sonuçlarının “gerçekten çok etkileyici olduğunu” söyledi ve bazı hastalardaki ileri seviye olan kanseri iyileştirdiği belirterek, “Daha tedavinin güvenilirliğini test etmek için yaptığımız bu ilk adımda, klinik araştırmanın henüz bu kadar başındayken bu kadar olumlu sonuçlar almak çok nadir görülen bir durum. Artık tedavilerine son verilmiş hastalarda da olumlu sonuçlar aldık. Araştırmaya katılan hastaların sayısı arttıkça olumlu sonuçlar almaya devam edecek miyiz, heyecanla bekliyorum” dedi. 

Daha öncede virüs kullanılarak kanser hücrelerinin tedavi edilmeye çalışıldığını ancak geliştirilen bu tedavinin RP2’nin T-Vec’in geliştirilmiş bir versiyonu olduğunu söyleyen Dr. Marianne Baker , “Bilim insanları virüslerin kanser tedavisinde işe yarayabileceğini yaklaşık 100 yıl önce keşfetmişti. Ancak bunu güvenli ve etkili bir şekilde uygulamak çok zor oldu. Bu yeni virüs tedavisi henüz başlangıç aşamasında umut vaat ediyor, şimdi daha fazla çalışmanın yapılmasını ve tedavinin nasıl işlediğini görmemiz gerekiyor. Araştırmalar, birden çok tedavinin bir arada uygulanmasının güçlü br strateji olduğunu gösteriyor, virüs tedavisinin de bu stratejide önemli bir rol oynayabilir.”