Ege ve Akdeniz bölgesinde tatile giden arkadaşlarımın hepsinin otellerle ilgili gözlemleri hemen hemen aynı.

- Anlı şanlı tesisler dahil bir kısmında tedbirler sadece göstermelik.

- Özellikle akşam olduğunda sosyal mesafe kalmıyor,maske, hijyen hak getire.

- Personel neyi neden yaptığını bilmiyor. Tek bildiği”böyle yap dediler bende yapıyorum.”

-Yöneticilerde “yapmaksak bakanlıkla sorun yaşarız” düşüncesi ile işi ucundan tutuyor.

Hal böyle olunca da kurallar işlemiyor.

Hijyen kurallarını çalışanlar idrak edemediği için uygulamalar kör topal yapılıyor.

Sadece bazı servisler kısıtlandı hizmet kalitesi değil!

Bu dönemde açık büfe dahil bazı servisler ile bir kısım hizmetler misafirlere limitli sunuluyor.

Normalde de misafire verilmesi gereken hizmetleri karşılayamayanlar veşuan ki düzenin içinde kaybolanlar “efendim pandemiden dolayı böyle” diyerek eksikliklerini kamufle ettiklerini sanıyorlar.

Unutmayalım sadece bazı servisler kısıtlandı, hizmet kalitesi değil!

pandemiden dolayı böyle” söyleminormalde de işletme sorunu yaşayan yeni sisteme adapte olamayan işletmelerin kendi yetersizliklerinden sıyrılmak için en çok kullandıkları çıkış cümlesi haline gelmiş durumda. Bu nedenle sanırım birçoğu iyi ki pandemi var diyordur.

İşimiz bahane değil hizmet üretmek

Yeni sisteme bir kısım tesisler hazır değil.Neyi neden yaptığımızı da anlamış değiliz.Yayımlanan genelgeleri takip etme okuma alışkanlığımız yok.

Ayrıcabazılarımızmartta, nisanda, mayısta fırtınalar koparken yakınmaktan gündemi takip edemedi, öngörüde bulunamadı. Hızla birçok şey değişirken yol gösterecek konumda olanların bir kısmıise bizlere ışık tutamadı.

Bu döneme ve olması gereken tedbirlere uygun operasyon planlarımızı hazırlayıp personelimizi adapte etmeliyiz. Sorumluluklarımızdan kaçmak içinde “müşterimi var” bahanesine sığınmamalıyız.

Tesisin açık ise olması gereken hizmeti günün şartlarına uygun,beklentileri karşılayacak şekilde hakkı ile sunacaksın. Her şeye bir bahane bularak yolun sonunu göremezsin.

Doğru işletme isedeneyimli, işini bilen, tecrübeli, donanımlı, kendini yetiştirmiş yöneticilerle olur.Bu güzel insanlardan çok var,ama ne yazık ki çoğu şuan evde. Bunun nedenini de sorgulamak lazım.

Çok güzel örnekleride yaşıyoruz. Yatırımcı ve işletmecinin doğru frekansta olduğu işletmelerde ki güzel örnekleri görmek keyif veriyor.

Sadece oteller yok

Tedbir ve denetleme konusunda sadece gündemde oteller olmamalı. Otellerin alacağı tedbirler tek başına yeterli değil. Bunun AVM si, cafesi, lokantası, dükkanları, pastanesi, hastanesi, berberleri, sokakları da var unutulmamalı.

En kolay ve göz önündeyiz diye sadece bu işi oteller üzerinden yürütmekte hem tesislere hemde topluma haksızlık olur.