Şiddetli gösterilerin yaşandığı ülkede devam eden yargılamada yeni kararlar çıktı.

Ermenistan'da askeri birlik yandı: 15 ölü Ermenistan'da askeri birlik yandı: 15 ölü

İran'da, Mahsa Emini protestolarının ardından idam cezaları verilmeye devam ediyor.

Ülkede 3 kişi, güvenlik güçlerini öldürme suçlamasıyla yargılandı.

İsfahan'da 16 Kasım 2022'de düzenlenen Mahsa Emini gösterilerinde "3 emniyet görevlisinin ateşli silahla öldürülmesine" ilişkin dava, aynı kentteki bir mahkemede görüldü.

Mahkeme heyeti, 6 kişinin yargılandığı davada Salih Mir Haşimi Baltaki, Mecid Kazımi Şeyh Şabani ve Said Yakubi Kurdsefli hakkında idam kararı verdi.

Emir Nasır Azadani'nin 26 yıl, Suheyl Cihangiri'nin de 2 yıl hapsine hükmetti. Aynı davada yargılanan Cabir Mir Haşimi hakkında ise beraat kararı verildi.

Mahsa Emini protestoları

İran'ın başkenti Tahran'da 13 Eylül'de "ahlak polisi" olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini, 16 Eylül'de yaşamını yitirdi.

Emini’nin ölümü üzerine memleketi Sakkız’da 17 Eylül’de başlayan gösteri, ülke geneline yayılarak yönetim karşıtı protestolara dönüştü.

4 kişi idam edildi

AA'nın haberine göre, protestolarda yüzlerce gösterici hayatını kaybederken 10 binden fazla gösterici ise gözaltına alındı.

Gösteriler sonrası onlarca kişi idamla yargılanırken, haklarında idam cezası verilen Muhsin Şikari'nin cezası 8 Aralık'ta, Mecidrıza Rahneverd'in 12 Aralık'ta ve Muhammed Mehdi Keremi ile Seyid Muhammed Hüseyni'nin cezası ise 7 Ocak'ta infaz edildi.