İçişleri Bakanlığı, 1 Temmuz'dan itibaren otoyollarda yeni hız sınırlarının uygulanacağını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı, otomobiller için otoyollarda hız sınırlarını yeniden belirledi. Bu duruma ilişkin, 1 Temmuz'dan geçerli olmak üzere otoyollara yönelik değişmekle beraber hız sınırlarında saatte 10-20 kilometreye kadar artışlar yapılacak. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun imzasıyla birlikte, 81 il valiliğine, otoyollardaki otomobil hız sınırlarıyla ilgili yazı gönderildi. 

 1 Temmuz'da başlayacak olan yeni uygulamaya yönelik, hız sınırları Edirne'den Şanlıurfa’ya kadar uzanan otoyolda (Ankara - Niğde arası hariç) 130 kilometre/saate, Kuzey Marmara, İstanbul-İzmir, Ankara-Niğde otoyollarında da 140 kilometre/saate kadar çıkarılacak.

Söz konusu yazıda, Karayolları Trafik Kanunu'nun "Hız Sınırları" başlıklı 50. maddesinde, "Motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına yönelik sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları, şehirlerarası çift yönlü karayollarında 90 kilometre/saat, bölünmüş yollarda 110 kilometre/saat, otoyollarda 120 kilometre/saat hızı geçmemek üzere yönetmelikte belirlenir." hükmünün yer aldığı hatırlatıldı. 

1 TEMMUZ'DAN İTİBAREN BAŞLIYOR 

Gönderilen yazıda, yol standartlarını dikkate alınarak ilişkili mevzuat çerçevesinde ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının görüşüyle belirtilmiş olan hız sınırlarını, yerleşim yeri dışındaki şehirlerarası çift yönlü karayolları ile bölünmüş yollarda ve otoyollarda otomobiller için 20 km/saate kadar İçişleri Bakanlığı'nın artırmaya yetkili olduğu bilgisi aktarıldı. 

Bu yönde Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının da uygun görüşüyle beraber, 1 Temmuz'dan itibaren otomobiller için otoyollarda yeni hız sınırı uygulamasına başlanacaktır. 

1 Temmuz tarihinden itibaren: 

Edirne-İstanbul (Avrupa otoyolu),İstanbul-Ankara (Anadolu Otoyolu),Niğde-Mersin-Şanlıurfa (Niğde- Tarsus kesimi, Tarsus-Şanlıurfa kesimi) ile Çeşme-İzmir-Aydın (Çeşme-İzmir kesimi ile İzmir-Aydın kesimleri) otoyollarının mevcut olan 120 km/s olan hız sınırı 10 km/s artırılarak 130 km/s, 

Kuzey Marmara otoyolunun Sakarya-Kurtköy-Odayeri-Kınalı bölümü, Malkara-Çanakkale, Gebze-İzmir /Menemen-Çandarlı, Ankara-Niğde otoyollarında ise 120 km/saat olan hız sınırı 20 km/saat artırılarak 140 km/saate çıkarılacak. Diğer yandan yapımı sürmeye devam eden ve yeni projelendirilecek otoyollar hizmete açıldıklarında 120 km/saat olan hız sınırının 20 km/saat artırılarak 140 km/saate kadar yükseltilecek. 

1 Temmuz'da başlayacak olan uygulama dahilinde otoyollarda trafik işaretlemelerine ilişkin çalışmalara ise devam edilmektedir.