Teröre karşı mücadeleden bahseden Bakan Akar, 4 bine yakın teröristin hedef alındığını söyledi. Akar, 820 terörist kolluk kuvvetlerine teslim edildi" dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bakanlıkta değerlendirme toplantısında önemli bilgileri paylaştı.

Türkiye, terörle mücadelesini yurt içinde olduğu gibi sınır ötesinde de kararlılıkla sürdürüyor.

Terörle mücadelenin bilançosu

Bakan Akar, "Bu yılın başından itibaren yurt içinde, Irak ve Suriye’nin kuzeyinde toplam 3 bin 982 terörist etkisiz hale getirilmiştir." dedi.

Pençe-Kilit Harekatı kapsamında 506 teröristin etkisiz hale getirildiğini belirten Akar, "2 bine yakın mayın/el yapımı patlayıcı, 600’e yakın mağara, sığınak, tünel imha edilmiştir." notuna yer verdi.

Hudutlarda 256 bin 199 kişinin geçişi engellendi

Akar, "1 Ocak’tan itibaren hudutlarda 256 bin 199 kişinin geçişi engellendi, yakalanan 8 bin düzensiz göçmen ve 820 terörist kolluk kuvvetlerine teslim edildi. 3 bin 500 kilodan fazla uyuşturucu, sigara gibi kaçak malzemeler ele geçirildi." ifadesini kullandı.

Tüm bu üst düzey tedbirlere rağmen, hudut güvenliğinin zaman zaman polemik konusu yapıldığını dile getiren Akar, şöyle devam etti:

"Haddini aşanlara gerekli cevaplar verildi"

"Resmi açıklamalar dikkate alınmadan gerçek dışı, abartılı ve yanıltıcı bazı söylemler ortaya konuluyor. Bu konuda haddini ve hududunu aşanlara gerekli cevaplar verilmiştir, verilmeye de devam edecektir.

Mehmetçik, 8.5 metre kar ve eksi 39 ile artı 44 derece gibi hava ve her türlü arazi koşulunda canı pahasına büyük bir kahramanlık ve fedakarlıkla görev yapmaktadır. Beklentimiz, milletimizin bağrından çıkan Mehmetçik'in bu olağanüstü emeğine saygı gösterilmesidir."

Sakarya'da su seviyesi geçen yılın üzerinde Sakarya'da su seviyesi geçen yılın üzerinde

553 operasyon icra edildi

Milli Savunma Bakanı, yine bu yıl 100 büyük, 453 orta çaplı olmak üzere toplam 553 operasyonun icra edildiğini açıkladı.

Akar, 4 bin 103 mağara ve sığınağın imha edildiğini, 2 bin 800 silah ve 1 milyondan fazla mühimmatın ele geçirildiğini söyledi.

Hedef, terör unsurları

Operasyonların komşu ülkelerin egemenlik haklarına ve toprak bütünlüğüne saygılı bir biçimde yürütüldüğünün altını çizen Akar, "Günlük olarak yapılan faaliyetler bunun dışında. Çünkü gece gündüz küçük çaplı faaliyetler aralıksız sürmekte. Sadece terör unsurları hedef alınıyor." diye ekledi.

"TSK'nın envanterinde kimyasal silah yok"

Hulusi Akar, "Bir kez daha hatırlatmak isterim ki Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) envanterinde kimyasal silah ve mühimmat bulunmamakta. Uluslararası hukuk ve anlaşmalarla yasaklanmış hiçbir silah ve mühimmat asla kullanılmamaktadır.

Milletimiz asla affetmeyecek"

TSK'nın kimyasal silah kullandığı iftirasını atanları, bunun yanında duranları, önünde kalkan olanları ve terörist elebaşlarının borazanlığını yapanları milletimiz asla affetmeyecektir." şeklinde konuştu.