Erdoğan müjdeli haberleri sıraladı

Kabine toplantısının ardından alınan kararları peş peşe açıklayan Erdoğan gençlere ücretsiz seyahat imkanından asgari ücret zammına, memur ve emekli maaş artışından öğretmen atamalarına birçok konuda son dakika duyurularında bulundu.

GÜNDEM 28.06.2022, 11:52 Hande Onat
Erdoğan müjdeli haberleri sıraladı

Başkan Erdoğan'dan 7'den 70'e herkesi ilgilendiren müjdeli açıklamalar geldi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan 4 saat süren kabine toplantısının ardından kamera karşına geçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan,7'den 70'e her kesime müjdeler verdi. Asgari ücretliye, memura, emekliye, Yaşlı engelli aylığı alanlara gençlere, öğretmen adaylarına şeker hastası çocuklara kadar yapılacak düzenlemeleri tek tek sıraladı.

Geçtiğimiz gün Beştepe'de düzenlenen Kabine Toplantısı sonrası millete sesleniş konuşmasında kritik mesajlar ve peş peşe müjdeler veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kurban Bayramı tatilinin 9 gün olacağını dile getirdi. Başkan Erdoğan Suriye'ye yeni bir harekat düzenleneceğinin sinyalini verdi.

Başkan Erdoğan, Adana'da petrol arama çalışması yaptığımız iki kuyuda yükse kaliteli petrol bulduk. Rezerv değeri yaklaşık 1 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Toplam 10 kuyuda üretime geçecek şekilde hazırlanıyoruz" şeklinde açıklamada bulundu.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamalarının satırbaşları ise şu şekilde:

Dosta güven düşmana korku verdik
Efes-2022 Tatbikatı'nın dosta güven düşmana korku veren bir program olduğunu belirterek, 'Efes-2022 Tatbikatı'nda ordumuzun gücünü bir kez daha gördük. Bu tatbikat dostlarımıza güven, düşmanlarımıza korku veren bir program olarak başarıyla icra edilmişti. Gerek terörle mücadelede gerek bölgesel krizler konusunda tehdidi yerinde yok etme konusunda başarıyla hareket ediyoruz. İnsani hassasiyet üzerine inşa edilmiş ilkeli duruşumuzu gösteriyoruz. Ülkemizin güvenlik kaygılarına saygı duymayan hiçbir yapının sahip olduğumuz güç ve imkanlardan faydalanma hakkına sahip olmayacağını belirtmek istiyorum.' açıklamasında bulundu.

Suriye'de yeni harekat sinyali
Bize yöneltilen tenkitlerin eksikliklerimizden değil, Türkiye'nin uluslararası taahhütlerine bağlı olarak kendi, istikametinde yürümesinden kaynaklandığını biliyoruz. Bizi hedeflerimizden uzaklaştırma çabalarının beyhude olduğunun altını çizmek istiyorum. Yaşadıklarımızdan çıkardığımız dersler ışığında azimle yolumuza devam edeceğiz. Sınır ötesi harekatlarımız, krizler konusunda sergilediğimiz dengeli, tutarlı tavır gibi... Yeni harekatlara başlayacağız.

Suriye sınırında oluşturduğumuz güvenlik koridorunun eksikliklerini tamamlamak için hazırlıklarımız bitince yeni harekatlara başlayacağız. Akdeniz ve Ege konusunda gereken adımları atmaktan asla çekinmedik, çekinmeyeceğiz. Pek çok coğrafyada kardeşlerimize destek olmak için attığımız adımlara devam ediyoruz.

Yerli ve milli çalışmalar
 Türkiye'nin enerji konusundaki önemli adımının bir an önce insanlarımızın hizmetine sunulmasını biz de sabırsızlıkla bekliyoruz. Uzaya göndereceğimiz uydular yerli ve milli çalışmalarımızın ürünü olacaktır.

Yanan alanlar yeşillendirilecek
Muğla Büyükşehir Belediyesi'nin CHP' nin elinde olduğunu ve orada yangın sırasında CHP'nin ne yaptığını sorarak cümlelerine devam etti,'Marmaris'teki yangını yakından takip ederek, afetin sona ermesi için gerekli tüm adımların atılmasını sağladık. Uyumlu yapılan çalışma neticesinde her ne kadar 5 bin hektarı aşkın alanda ciddi bir ağaç vs. yanmışsa da herhangi bir ölüm yaralanma olmadığı bizim teselli kaynağımız olmuştur. Yoğun bir şekilde ağaçlandırma çalışmalarına gireceğiz. Burada aynı çalışmayı yaparak inşaallah yine yeşilimize kavuşacağız. Millete hizmet ülkeye hizmet derdi olmayanların gökyüzünde helikopter arayışı gibi... Bu zavallılarla ülkede siyaset yapılmaz. Biz işimizi biliyoruz. Gereği neyse onu yapıyoruz.' dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti, 'Bütün itfaiyeciler, STK'larla faaliyet yürüterek toplam 60 hava aracı 613 arazöz ve suikmal aracı, 203 iş makinesi 5 bin 700'e yakın personel 2 bin 100'ün üzerinde gönüllü kişilerden oluşan bir ekiple yangına müdahale edilmiştir Bay Kemal... Yanan alanlar yeşillendirilecektir. Muğla Büyükşehir Belediyesi sende... Acaba ne yaptınız? Biz burası CHP Belediyesi demedik. Atılması gereken adımları attık.Yine olsa yine yaparız.' açıklamasında bulundu.

Belgelerle anlatacağız
Yarın(Bugün)İspanya'ya NATO Zirvesi'ne gideceğiz. PKK-YPG konusunda sergilenen riyakarlığı muhattaplarımızın yüzüne belgeleri ve görüntüleri ile ileteceğiz. Bu tablo değişmeden Türkiye'den olumlu bir yaklaşım sergilenmesini beklemesinler.

Adana'da petrol bulduk
Karadeniz gazı ülkemiz için bir umut ve moral kaynağı olmuştur. 4 sondaj ve 2 sismik arama gemisiyle arama faaliyetlerimizi kesintisiz aramaya kararlıyız. Yerin altında ne varsa azlığına, çokluğuna bakmayan milletimizin emrine vermeyi hedefliyoruz.Adana'da petrol arama çalışması yaptığımız iki kuyuda yüksek kaliteli petrol bulduk. Rezerv değeri yaklaşık 1 milyar dolar olarak hesaplanmıştır. Toplam 10 kuyuda üretime geçecek şekilde hazırlanıyoruz.

Madenleri bulacağız ve insanımızın hizmetine sunacağız
Hali hazırda nadir elementlerin üretimleri ve bunların nihai çalışmaların %95'i Çin'de gerçekleştirilmektedir. Bu ürünlerin üretimi ve tedariğinde sorunlar çıkmıştır. Geçmişte türlü kampanyalarla, engellemelerle ülkemizin dışında tutulduğu bu alana artık güçlü bir şekilde girme vaktinin geldiğine inanıyoruz. Eskişehir'de ilk etapta yıllık bin 200 ton cevher işletecek üretim tesisi kuruyoruz. Amacımız tesis tam kapasiteye ulaştığında burada 500 bin ton cevher işletmek. Türkiye'nin 2053 vizyonu bakımından hayati öneme sahip bu projenin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.

İnşallah önümüzdeki aylarda enerji konusunda milletimizin huzuruna yeni müjdelerle gelmeyi umut ediyoruz. Madenleri bulacağız, çıkaracağız ve insanlarımızın hizmetine sunmaya devam edeceğiz.

Vazifemiz millete hizmet etmek
Vazifelerinin millete en iyisini vermek olduğunu belirterek, 'Küresel ekonomide yaşanan dalgalanma, tüm boyutlarıyla etkisini sürdürüyor. Ülkemize diz çöktüremediler. Türkiye Ekonomi Programını sürdürmeye devam edeceğiz. Büyüme kesintisiz devam ediyor. Turizm toparlandı. Tarımda iyi bir sezon yaşanıyor. Sanayimiz harıl harıl çalışıyor. Savunma Sanayimiz katlanarak gelişiyor. Bir kısım mandacı siyasetçi ve iktisatçının Türkiye'nin üzerine beton dökmeye çalışmasını esefle takip ediyoruz. Aslında tespitlerini değil temennilerini dile getiriyorlar. Biz kendimiz asla kötüyle mükayese etmiyoruz. Bizim vazifemiz milletimize en iyisini vermektir.' dedi.

Milletimiz biraz daha sabretsin
Milletimizden biraz daha sabır bekliyoruz diyerek,'Enflasyonda yaşanan ciddi yükseliş hepimizin canını sıkmıştır. Özellilkle enflasyondaki yükselişin yükünü bir müddet daha çekeceğiz. Milletimizden biraz daha sabır bekliyoruz. Bizim hükümete geldiğimiz 2022 yılında toplanan her 100 liranın 86'sı faize gidiyordu. Bugün toplanan 100 liranın 15 lirası faiz ödemesinde kullanılmaktadır. Hakikat budur.' dedi.

Başkan Erdoğan'dan TBMM'ye çağrı: Cumhurbaşkanı maaş düzenlemesini paketten çıkarın
Muhalefetin Cumhurbaşkanı maaşı üzerinden yaptığı açıklamalara da değinen Erdoğan, 'Kamu hizmetlerinin, ücretlilerin dar gelirlilerin hayatlarının belli bir seviyenin altına düşmemesi için çalıştık ve tedbir aldık. Hala faiz ödemelerini dillerine dolayanların gerçek niyetlerini ise küçük bir örnekle kamuoyuna sunmakta fayda görüyoruz. Bizim hükümete geldiğimizde toplanan her 100 liranın 86 lirası faize gidiyordu. Ek bütçenin 217 milyar lirası personel ödemesi, 154 milyar TL sosyal güvenlik kuruma yapılacak transferler, 134 milyarı vatandaşlarımıza daha uyguna verilecek elektrik ve doğalgaz desteği, 45 milyar lirası dezavantajlı kesimlere yapılacak yardımlar.' dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti, 'Bu vesileyle Cumhurbaşkanı maaşı üzerinden fırtına kopararak bir çift söz söylemek istiyorum. Bay Kemal yandaşı ve tayfasına. Bizim sistemimizde Cumhurbaşkanı maaşı aynı zamanda emekli milletvekilleri, merhum başkanların ailesine yapılan ödemedir. Sayın Kılıçdaroğlu'nun emekli milletvekili maaşı Cumhurbaşkanı maaşına ektir. Son bütçe görüşmelerinde muhalefet tarafı işi öyle zıvanadan çıkardı ki bu zihniyeti taşımak mümkün değildir. Meclis'ten buradan talep ediyorum. Ek bütçenin Cumhurbaşkanı maaş ödeneğinin kanun maddesinden çıkarılmasını talep ediyorum.' açıklamasında bulundu.

Asgari ücret çalışmaları tamamlanacak 
Amaçlarının hiçbir çalışanının enflasyon karşısında ezdirmemek olduğunu belirterek, 'Asgari ücreti artırarak, işverenlerin de omuzlarındaki yükü kaldırarak adil bir yükseliş yapmıştık. Bunun için Çalışma Bakanlığımızdan işveren tarafıyla görüşülerek asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istedim. Böylece yapılan artışın istihdam herhangi olumsuz bir etkiye yol açmasına izin verilmeyecektir. İnşallah kısa bir sürede müjde vereceğiz. Amacımız enflasyon oranı kaç olursa olsun, hiçbir çalışanımızın ve emeklimizin hayat pahalılığı altında ezilmesine müsaade etmemektir.' dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti, 'Detaylarını açıklayacağımız bu çalışmanın emeklilerimize ve çalışanlarımıza şimdiden hayırlı olmasını diliyorum. NATO görüşmelerinden döner dönmez açıklayacağım. Ayrıca memurların Temmuz ayı bayram maaşlarının Kurban Bayramı öncesinde zamlı haliyle ödeneceğini ifade etmek istiyorum. Yeni yatırımlarla, yeni fırsatlarla ve yeni finansman kaynaklarıyla istihdamı ve üretimi destekliyor, ihracatçıları pazarlarını büyütmeleri konusunda teşvik ediyoruz. Bize yan gelip yatmak yoktur. Dünyada başı dik gezebilmenin tek yolu budur.' açıklamasında bulundu.

Atanan öğretmen sayısı 750 bine çıkacak
Öğretmen adayları 20 bin yeni öğretmen ataması ile ilgili süreç önümüzdeki günlerde MEB tarafından başlatılacak. Atanan öğrenen sayısı 750 bine çıkacak. Mevcut 1,2 milyon öğrenmenin 3 te 2 si bizim dönemizde atanmış olacak.

Kurban bayramı tatili 9 gün olacak
Sözlerim son vermeden önce Kurban Bayram tatili ile 15 Temmuz arasında kalan 2 günün de idari izin kapsamına alınarak tatilin 9 gün olacağını duyurmak istiyorum.

Yorumlar (0)
23
açık
Namaz Vakti 09 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 1 3
2. Alanyaspor 1 3
3. Trabzonspor 1 3
4. Adana Demirspor 1 3
5. Beşiktaş 1 3
6. Galatasaray 1 3
7. Fenerbahçe 1 1
8. Ümraniye 1 1
9. Gaziantep FK 1 1
10. Sivasspor 1 1
11. Ankaragücü 1 1
12. Konyaspor 1 1
13. Hatayspor 0 0
14. Giresunspor 1 0
15. Antalyaspor 1 0
16. Kayserispor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 1 0
19. Kasımpaşa 1 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altay 0 0
3. Altınordu 0 0
4. Bandırmaspor 0 0
5. Bodrumspor 0 0
6. Boluspor 0 0
7. Denizlispor 0 0
8. Erzurumspor 0 0
9. Eyüpspor 0 0
10. Gençlerbirliği 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Keçiörengücü 0 0
13. Manisa Futbol Kulübü 0 0
14. Pendikspor 0 0
15. Rizespor 0 0
16. Sakaryaspor 0 0
17. Samsunspor 0 0
18. Tuzlaspor 0 0
19. Ö.K Yeni Malatya 0 0
Takımlar O P
1. Tottenham 1 3
2. Bournemouth 1 3
3. Arsenal 1 3
4. M.City 1 3
5. Newcastle 1 3
6. Brighton 1 3
7. Leeds United 1 3
8. Chelsea 1 3
9. Brentford 1 1
10. Fulham 1 1
11. Leicester City 1 1
12. Liverpool 1 1
13. M. United 1 0
14. Wolverhampton Wanderers 1 0
15. Everton 1 0
16. Aston Villa 1 0
17. Crystal Palace 1 0
18. Nottingham Forest 1 0
19. West Ham United 1 0
20. Southampton 1 0
Takımlar O P
1. Almeria 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cadiz 0 0
6. Celta Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Girona 0 0
11. Mallorca 0 0
12. Osasuna 0 0
13. Rayo Vallecano 0 0
14. Real Betis 0 0
15. Real Madrid 0 0
16. Real Sociedad 0 0
17. Real Valladolid 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0
Günün Karikatürü Tümü