ABD Dışişleri Bakanlığı, yılan hikayesine dönen Türkiye'ye F-16 satışıyla ilgili kararını ön inceleme için Kongre'nin ilgili komitelerine iletti. Komitenin 2 hafta içinde incelemeye ilişkin bir sonuç açıklaması bekleniyor. Öte yandan ABD Başkanı Biden'ın, Kongre'den onay gelmediği takdirde bir kararname çıkararak satışı onaylayabileceği öğrenildi.

ABD Dışişleri Bakanlığının, Türkiye'ye yeni F-16 satışı ve mevcut F-16'ların modernizasyon kitleriyle ilgili kararını, Temsilciler Meclisi ve Senato'nun ilgili komitelerinin başkan ve kıdemli üyelerine ön inceleme için ilettiğini bildirdi. İstihbarat ve Askeri Hizmetler Komitesi'nin resmi olmayan bildirimi inceleyip, iki hafta içinde bir sonuç açıklaması bekleniyor.

15 GÜNLÜK SÜRE ÖNEMLİ                                                                      

Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metrosu bu sabah hizmet vermeye başladı Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metrosu bu sabah hizmet vermeye başladı

Kaynaklara göre, ABD Dışişleri Bakanlığının, ilgili kararını Kongre'ye ilettiğini gelecek hafta resmi olarak duyurması bekleniyor. ABD'de askeri satış onaylarının gerçekleşmesi için Kongre'nin, NATO üyesi ülkelere yönelik 15 gün, NATO dışındaki ülkelere yönelik ise 30 gün içerisinde itiraz etmemesi gerekiyor.

ONAY GELMEZSE BIDEN DEVREYE GİREBİLİR