EYT'de kafa karıştıran SGK detayı bakanlık çalışmaları başlattı
İnternethaber.com’da yer alan habere göre; Tek formüllü çalışmanın gündemde olduğu EYT için gözler Meclis’e çevrildi. 2022’de SGK'nın verdiği açık sebebiyle ortaya çıktı. İlk etapta 1,5 milyon EYT’linin 3 bin 500 lira aylıkla emekli olması halinde bile yıllık 146 milyar lira para gerektiği ifade ediliyor. EYT’de maliyet hesabı için Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın çalışma başlattığı öğrenildi.

Maaliyet hesabı netleşmeye başladı
15 Ocak’ta yürürlüğe gireceği belirtilen ilk maaşların Şubat 2023’te verileceği tahmin edilirken Emeklilikte Yaşa Takılanlar Düzenlemesi için maliyet hesabı netleşmeye başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) 2022’de 88 milyar lira açığı olduğunu belirtmesi sonrasında EYT hakkında yeni sorular ortaya çıkmaya başladı.İlk etapta yaklaşık 1,5 milyon kişinin emekli olması beklenirken, en düşük aylık olan 3 bin 500 lira ile emekli olması halinde bile yıllık 146 milyar liraya ihtiyaç olduğu ortaya çıktı.

Genel bütçeden SGK'ya kaynak ayrıldı
EYT’de hesap karmaşası gündem olurken Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati geçtiğimiz günlerde EYT için değerlendirmesi hakkında önemli açıklamalarda bulundu, “Meclis'ten geçecek EYT ile ilgili her kararın altını doldururuz. Bütçe disiplininden asla taviz vermiyoruz. Taviz vermeden taleplerin karşılanması doğrultusunda adımlar atıyoruz. Gelirlerin artırılması konusunda da çalışmalarımız var. Vergiyi ödenebilir bir halde sunmak gibi” ifadelerini kullanmıştı.

En düşük maaş artacak
Yapılan açıklamalar doğrultusunda en düşük maaşın yeni yılda 3 bin 500 liradan 4 bin ila 5 bin lira arasında bir rakama yükseltilmesi bekleniyor. . Bu kapsamda maliyet daha da artmış olacak. PEki EYT’linin maaş hesaplaması nasıl olacak? EYT’li ne kadar maaş alacak? 

EYT maaş hesabında 3 formül
EYT hakkında gündem de olan 3 formülden bahsediliyor. EYT'lilerin aylık hesaplamalarının diğer emekli aylığı bağlananlar gibi 3 dönem üzerinden yapılacağı öğrenildi. 1999 yılı öncesi, 1999-2008 yılları arası ve 2008'den sonraki dönem olmak üzere 3 ayrı hesaplama söz konusu olacak. 3 ayrı dönem için hesap yapılıp birleştirilecek. Yani emekli maaşı hesaplanırken tüm kazançlar dikkate alınacak.

EYT’de ilk maaş ne zaman alınacak?
EYT konunun Meclis’e taşınmasının ardından 2023 yılı bütçesinin belirlenmesiyle yasanın 15 Ocak 2023’te yürürlüğe gireceği belirtiliyor. Sayıları 8 milyona yaklaşan EYT’linin Ocak ayında yasa çıktıktan sonra yapacakları emeklilik başvurusu sonrası Şubat ayında ilk maaşlarını alması bekleniyor.