Milyonlarca vatandaş dört gözle Temmuz ayında gelecek zam haberini bekliyor. Memurlar, asgari ücretle çalışanlar ve emekliler gelecek zam haberini heyecan ile bekliyorlar. Emeklilikte yaz takvimi açıklandı. Haziran ayında başvuranlar hem zamlı aylık alırken hem de ikramiye alacaklar. Belirtilen bilgilere göre bayram ikramiyesi Haziran ayının son haftasında yatacak.

Yüzde 40'ı bulması öngörülüyor
Temmuz ayında gelecek zam ile beraber milyonlarca çalışan ve emeklinin gelirinde artış görülecek. Enflasyon değerlerine bakıldığında beş aylık enflasyon oranı yüzde 35.64 artış gösterdi. Enflasyonda yaşanan bu artış sebebiyle memur maaşları ve emekli aylıklarında yüzde 35 artış hesaplanırken, haziran ayındaki ortalama enflasyon değerlerine göre Temmuz ayında gelecek zammın yaklaşık yüzde 40'ı bulması öngörülüyor.

Aylık zammına yansıyor
Enflasyon oranına bağlı olarak refa seviyesinin yukarıya çıkabilmesi amacıyla ek zam da yapılacak. Memur ve memur emeklileri yılda iki defa maaş, aylıklarını zamlı alıyorlar. Zam oranları toplu sözleşmeye göre belirlenirken, geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı fark oluştuğu takdirde maaş, aylık zammına yansıyor.

Katsayı üzerinden hesaplanıyor
Emekli aylığı başvuru tarihini izleyen aybaşından geçerli olmak üzere bağlanıyor. Kamu çalışanlarının aylığı memur maaş katsayısına paralel artarken, temmuz ayında yapılacak artış dilekçe haziranda verilse de aylığa yansıyor. Ancak emekli ikramiyesi, dilekçenin verildiği tarihteki katsayı üzerinden hesaplanıyor.

Artıştan yararlanamayacak
Kamudan bu yıl emekli olanlar 3600 ek gösterge düzenlemesiyle ikramiyede meydana gelecek artıştan yararlanamayacak. Yasaya göre emekli ikramiyesi, emekli olunan tarihte yürürlükte bulunan ek göstergeye göre ödeniyor. Ek gösterge artışı 15 Ocak 2023'te yürürlüğe gireceği için zorunlu olmadıkça emeklilik dilekçesini bu tarihe kadar bekletmekte fayda bulunuyor.

Haziranın son haftası
Yılda iki defa verilen emekli ikramiyesinin ilki Ramazan Bayramı'ndan hemen önce hesaplara yatırıldı. Kurban Bayramı ikramiyelerinin de 1100 lira olarak haziranın son haftası yatırılması planlanıyor.