İçişleri Bakanı Soylu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun kendisini arayarak bir konuda yardım istediğini belirtti. Açıklamalara sosyal medya hesabından yanıt veren İmamoğlu, "Bu kuyruklu bir yalan" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ankara'da düzenlediği basın toplantısında belediyelerde yürütülen terör soruşturmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bakan Soylu geçtiğimiz günlerde İBB'de personel olarak çalışan bazı kişilerin terörle bağlantısı bulunduğunu açıklamıştı.

İmamoğlu'na yanıt verdi

Akabinde İçişleri Bakanlığı, İBB'ye yönelik terör soruşturması başlattı.

Bakan Soylu yaptığı basın toplantısında, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun 'terör' soruşturmasıyla ilgili yaptığı açıklamaya da yanıt verdi.

Zeytin Dalı Harekatı’nın 5’inci yıl dönümü Zeytin Dalı Harekatı’nın 5’inci yıl dönümü

"Türkiye 40 yıldır terörle mücadele ediyor"

Bakan Soylu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Biraz önce İBB Başkanı'nın bu konudaki açıklamalarını takip ettik. Herkesin kendisini savunma hakkı vardır. Bu hem doğal bir haktır hem de demokrasi içinde olması gereken bir gerçekliktir. Türkiye 40 yıldır terörle mücadele ediyor. Bu yaşanmışlıklardan öğrendiğimiz bir şey de terör örgütlerinin meşru alanları kullanmaları, meşru alanlara sızmasıdır. Bunun altını çizerek söylüyorum. Dağdaki terörle mücadele ne kadar zorsa bu ondan biraz daha zordur. Çünkü dağdaki teröristi biliyorsunuz.

Zaman zaman terörle iltisaklı belediyelere görevlendirmeler yapıldı. Yöneticilere 900 yıla yakın cezalar çıktı. Doğu ve güneydoğuda PKK ve KCK ile irtibatlı olduğu tespit edilen belediye başkanları, meclis üyeleri, personel görevden alındılar. FETÖ'den devlete sızmış yaklaşık 165 bin kişi kamudan çıkarıldı. Bizim bakanlığımızdan 50 bini aşkın kişi çıkarıldı.