banner109

Putin hedefini küçülttü! Ukrayna'dan vaz mı geçiyor

Rus ordusu Ukrayna'ya başlattığı savaş girişiminde sahada büyük bir direnişle karşılaştı ve ağır kayıplar verdi. Bazı noktalarda gerileyen Rusya artık Donbas bölgesine odaklanacak.

DÜNYA 26.03.2022, 09:20
Putin hedefini küçülttü! Ukrayna'dan vaz mı geçiyor

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik işgal harekatı devam ederken, birçok noktada durma noktasına gelen, hatta başkent Kiev'in çevresi gibi alanlarda gerileyen Rus ordusu, taktik değiştiriyor. Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Sergey Rudskoy, Rus ordusunun Donbas’a yoğunlaşacağını duyurdu.

Bu açıklama, Rusya'nın diğer kentlere düzenlediği saldırıları sonlandıracağı anlamına gelmese de, Ukrayna'nın tamamına yönelik bir işgale girişen Rus ordusunda ciddi hedef değişimine işaret ediyor. Rudskoy, Donbas'ı oluşturan Luhansk bölgesinin yüzde 93'ünü, Doetsk bölgesinin ise yüzde 54'ünü kontrol ettiklerini ifade etti. Rus resmi haber ajansları, Rusya'nın savaş hedeflerinde olası bir gerilemeye işaret ediyordu.
Ukrayna ordusunun son dönemde farklı cephelerde elde ettiği başarılar ve özellikle kaybedilen bazı noktaların geri kazanılması sonrası Rusya'dan gelen bu açıklama dikkat çekti. Ukrayna ordusu, Kiev'in batısındaki Makariv'de, Harkov'da ve güneydeki kritik nokta olan Mikolayiv'de karşı saldırıya geçti ve ciddi kazanımlar elde etti.
İngiltere Savunma Bakanlığı da, başkent Kiev’in 35 kilometre doğusundaki bazı şehirleri ve önemli savunma konumlarını yeniden ele geçirdiğini söyledi

Bakanlık, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Rusya birliklerine giden tedarik zincirinin zorlandığını, bunun Ukrayna'nın lehine olduğunu belirtti. Savunma Bakanlığı, Ukrayna'nın, Rus ordusunu Kiev'den kuzeybatı yönünde Hostomel hava sahasına doğru itmeye devam etmesinin beklendiğini ekledi.

Rusya'nın saldırıları ve Ukrayna ordusu ile çatışmalar ise sürüyor. Rusya'nın Harkov kentinde sivillere insani yardım yapılan alana gerçekleştirdiği saldırıda 6 kişi hayatını kaybederken, 15 kişi de yaralandı. Rusya Savunma Bakanlığı’nca yapılan açıklamada ise, Ukrayna’daki yabancı askerlerin bulunduğu bölgeye İskender balistik füzeleriyle saldırı gerçekleştirildiği belirtildi. Başta Rus ablukası altındaki Mariupol olmak üzere, Ukrayna genelinde sivil can kayıpları artmaya devam ediyor.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiserliği (OHCHR), Rusya’nın Ukrayna’daki saldırılarında 90’ı çocuk toplam 1081 sivilin öldüğünü, 1707 kişinin ise yaralandığını açıkladı. Bu rakamların çok daha yüksek olduğu tahmin ediliyor. Nitekim Ukrayna Başsavcılığı, savaşın başından bu yana 135 çocuğun hayatını kaybettiğini açıklamıştı. BM, uydu görüntülerine dayanarak, Mariupol'de yaklaşık 200 naaşın yer aldığı bir toplu mezar keşfedildiğini de duyurdu. Öte yandan Rusya ve Ukrayna, savaşın başlangıcından bu yana ilk esir takasını gerçekleştirdi ve 10 Ukrayna askeri 10 Rus askeriyle değiştirildi

Rusya’nın Ukrayna’da uğradığı asker kaybı gündemdeki yerini korurken, dün uzun zaman sonra ilk kez resmi bir kayıp sayısı açıklandı. Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Sergey Rudskoy, Ukrayna’daki çatışmalar sırasında bin 351 Rus askerinin öldüğünü, 3 bin 825 askerin ise yaralandığını söyledi. Rudskoy, 14 binden fazla Ukraynalı askerin öldürüldüğünü de öne sürdü. Bu rakamlar, uzmanların tahminleri ve diğer açıklamalarla örtüşmüyor. Ukrayna 16 binden fazla Rus askerinin öldüğünü ifade ederken, NATO yetkilileri bu rakamın 7 bin ila 15 bin arasında olduğu görüşünde.

Rusya tarafından Ukrayna’nın Mariupol kentindeki tiyatro binasına gerçekleştirilen saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısı 300 olarak açıklandı. Yüzlerce sivilin enkaz altında kaldığı olayda can kaybı ile ilgili Mariupol Belediye Meclisi tarafından yapılan açıklamada, saldırıda ölenlerin sayısının 300 olduğu kaydedilerek, “Mariupol Drama Tiyatrosu’nun geçtiğimiz haftalarda Rus uçağı tarafından bombalanması sonucu yaklaşık 300 kişinin hayatını kaybettiğini öğrendik. Hala bu dehşete inanmak istemiyoruz. Binaları restore edebileceğiz ama dostlarımızı, komşularımızı, akrabalarımızı ve yakınlarımızı asla geri getirmeyeceğiz” denildi. BBC’ye konuşan Mariupol Belediye Başkanı Yardımcısı Danışmanı Petr Andryuschenko, saldırıdan önce binadaki kişilerin detaylarının alındığını, bu yüzden sayıdan emin olduklarını belirtti.

Avrupa'nın Rus gazına olan bağımlılığını ortadan kaldırmak için dün önemli bir anlaşma sağlandı. Böylelikle ABD, 2022 yılı sonuna kadar Avrupa ülkelerinin doğal gaz ihtiyacını karşılamak için en az 15 milyar metreküp sıvılaştırılmış doğal gaz tedariği sağlayacak. 

ABD Başkanı Joe Biden, Brüksel'de Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von Der Leyen ile gerçekleştirdiği basın toplantısında, ABD'nin, Avrupa Birliği (AB) ile yaptığı anlaşmayı duyurdu. Buna göre AB üyesi ülkeler, 2030’a kadar, 50 milyar metreküp sıvılaştırılmış doğalgaz talebinin sağlanması için ABD ile çalışacak. ABD ve AB'nin enerji işbirliği planlarına göre ayrıca 2027 yılına kadar AB'nin Rus fosil yakıtlarına olan bağımlılığının da ortadan kaldırılması planlanıyor.

"Putin komşularını zorlamak ve manipüle etmek için Rusya'nın enerji kaynaklarını kullanıyor” diyen Biden, "Bu girişim, iki temel konuya odaklanmaktadır. Birincisi, Avrupa'nın Rus gazına olan bağımlılığını olabildiğince çabuk azaltmasına yardımcı olmak, ikincisi, Avrupa'nın genel olarak gaz talebini azaltmak" diye konuştu

Von Der Leyen de, "Anlaşma, şimdiye kadar kullandığımız Rus doğal gazının yerini alacak. Bu, ABD'nin bu yıl AB'ye en az 15 milyar metreküp LNG sağlama taahhüdü bu yönde büyük bir adım. Rus fosil yakıtlarına olan bu bağımlılığı azaltmayı ve kurtulmayı hedefliyoruz" dedi.

Öte yandan Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck, "Bu yılın ortasına kadar, Rusya'dan petrol ithalatını yarıya indirmeyi ümit ediyoruz. Yıl sonuna kadar da bağımsız olmayı hedefliyoruz" dedi.

Ukrayna’ya işgal harekatı başlatmasının ardından, pek çok Batılı yetkilinin öldürülmesi için öneride bulunduğu Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, özellikle savaş dönemlerinde karşı karşıya olduğu tehlikeler nedeniyle üst düzey önlemlerle korunduğu açıklandı. BBC’nin haberine göre, Putin, Rusya Devlet Başkanlığı Güvenlik Servisi’nce korunuyor. Kendisine eşlik eden korumalar Putin’in attığı her adımı izlerken, Rus liderin 6 yıl önce kurduğu “Rus Ulusal Muhafızları” da koruma görevini destekliyor. 

Ulusal Muhafızlara başkanlık eden, Putin'in eski korumalarından Viktor Zolotov’un, son yıllarda kendisine bağlı güvenlik kuvvetindeki asker sayısını yaklaşık 400 bin artırdığı belirtildi. Putin’in yediği ve içtiği her şeyin de önceden kontrol edildiği veya yurt dışındayken ekibi tarafından temin edildiği ifade edilirken, güvenlik gerekçesiyle akıllı telefon kullanmadığı, Kremlin'e de akıllı telefon sokulmadığı bildirildi. 

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı, Ukrayna ile savaşması nedeniyle ülkesinin ve kendisinin Batı ülkeleri tarafından dışlanmasını, “Harry Potter” kitap serisiyle bilinen İngiliz yazar J. K. Rowling’in cinsiyet kimliği hakkındaki görüşleri nedeniyle linç edilmesine benzetti. Putin, “Geçenlerde çocuk kitapları yazarı Rowling'i linç ettiler. Kitapları tüm dünyada yayınlandı, ancak cinsiyet hakları taleplerini karşılamadığı için linç edildi. Şimdi ülkemizi linç etmeye çalışıyorlar. Rusya ile ilgili her şeyin ilerici ayrımcılığından bahsediyorum” dedi. 

Putin’e sosyal medyadan yanıt veren Rowling ise, Rus muhalif lider Aleksey Navalni’nin hapis cezası almasıyla ilgili bir makale paylaşarak “Batı’yı kültürünü silmeye çalıştığı için eleştirmek, muhtemelen, direndiği için suçlanan sivilleri katledenler veya onları eleştirenleri hapse atıp zehirleyenler tarafından yapılmamalıdır” diye yazdı.

Ukrayna savaşının ardından Çin’in Tayvan’da Rusya’ya benzer bir harekat olasılığına dair tartışmalar yaşanırken, Çin Savunma Bakanlığı, Tayvan’la ilgili provokasyonlara yönelik misilleme tehdidinde bulundu. Çin Savunma Bakanlığı sözcüsü Vu Çien, ülkesinin çıkarlarına zarar veren ve Tayvan Boğazı’nda istikrarı bozucu herhangi bir provokasyona karşı ordunun gerekli tüm adımları kararlılıkla atmaya hazır olduğunu açıkladı. Çin Devlet Ajansı “Xinhua”nın haberine göre, sözcü Vu “Tayvan sorunu, hiçbir yabancı müdahalenin kabul edilemeyeceği Çin’in iç sorunu olduğu gibi, Tayvan da Ukrayna değildir” ifadelerini kullandı. Vu, hiç kimsenin ya da kuvvetin Çin’in yeniden birleşmesinin önünde duramayacağını da söyledi. 

Ukrayna, 84 bini çocuk olmak üzere 400 binden fazla Ukraynalının kaçırılıp Rus şehirlerine “rehine” olarak götürüldüğünü iddia etti. Ukrayna ombudsmanı Lyudmyla Denisova, Rusya'nın kendi topraklarına “kaçırdığı” yüz binlerce sivili barış görüşmelerinde koz olarak kullanmaya çalışabileceğini öne sürdü. 

Moskova da kendi topraklarına ulaşan Ukraynalı sayısını neredeyse aynı olarak açıkladı, ancak sivillerin oraya gitmek için gönüllü olduktan sonra Rusya’ya  “yerleştirildiğini” savundu.

Brüksel’de toplanan bir grup, Ukrayna bayrağına sardıkları çocuklarını havaya kaldırarak ve boş bebek arabalarını dizerek, savaşta hayatını kaybeden çocukları andı.

Kaynak: CNN Türk 

Yorumlar (0)
18
açık
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak 03:05
Güneş 04:59
Öğle 12:37
İkindi 16:35
Akşam 20:05
Yatsı 21:51
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31
Günün Karikatürü Tümü