Başkan Erdoğan, Üsküdar Burhan Felek Stadyumu'nda düzenlenen 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı Karne Dağıtım Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, konuşmasında, "Eğitim öğretimi her işin başı olarak görüyoruz. Eğitim öğretime harcanan her kuruşun Türkiye'nin geleceğine yapılan en büyük yatırım olduğunu düşünüyoruz. Tüm çocuklarımız okusun istiyoruz. Bu amaçla eğitimin kalitesini artırmak, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla çok yönlü bir mücadelenin içindeyiz." açıklamalarında bulundu.

"100 milyon yardımcı kaynağı öğrencilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz."
Öğrencilere ulaştırılan kitap sayısının 4 milyarı bulduğunu ifade eden Başkan Erdoğan, "Sene sonuna kadar 100 milyon yardımcı kaynağı öğrencilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı. Başkan Erdoğan'ın açıklamalarında, Sevgili öğrenci kardeşlerim, çok değerli öğretmenlerimiz, eğitim camiamızın kıymetli mensupları sizleri en kalbi duygularımla selamlıyorum. Bugün tamamladığımız 2021-2022 eğitim öğretim yılının ülkemiz, milletimiz ve tüm öğrencilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum." diye konuştu.

"Gençlik yıllarım aklıma geldi"
Bu stadyumda çok top oynadığını ifade eden Başkan Erdoğan, "Önümdeki alanı görünce gençlik yıllarım aklıma geldi. Bu stadyumda çok top oynadım ve bu stadyumun hatıraları var bende. Sakatlandığımız zamanlar oldu ama o heyecanı yaşamak, bir taraftan da öğrencilik hayatımızı devam ettirmek bizde farklı anılar bıraktı." ifadelerini kullandı. Sözlerinin devamında anneleri ve babaları kutlayan Başkan Erdoğan, "Gerçekten bu kadar kısa zamanda nasıl hazırlandınız, gerçekten takdire şayan. Bize Türk klasik müziğinden sunduğunuz parçalarla bundan sonraki süreçte de değişik yerlerde bu sunumları birlikte yapmakta fayda var. Eğitim öğretim yılı boyunca fedakarca görev yapan öğretmenlerimize teşekkür ediyorum. Şartları zorlama pahasına çocuklarının eğitiminden taviz vermeyen anne babaları da buradan kutlamak istiyorum. Eğer saygıdeğer hocalarımız uygun bulurlarsa öğrencilerimiz bulundukları yerde oturabilirler. Çimde oturmak da gayet güzeldir." ifadelerine yer verdi.

"Çok yönlü bir mücadelenin içindeyiz"
20 yıldır her şeyden önce eğitimi vurguladıklarını ifade eden Başkan Erdoğan, "Her eğitim öğretim yılı sonunda zihni açık, ufku geniş, bilgili nesillerin yetiştiğini görmenin bahtiyarlığını yeniden yaşıyoruz. Yarının mühendisleri, doktorları, öğretmenleri bugün karne alan çocuklarımızın arasından çıkacak. Yarının Türkiye'sini gözlerinin parıltısı kalbimizi ısıtan bu çocuklar, gençler inşa edecek. Bunun için tam 20 yıldır önce eğitim öğretim diyoruz." açıklamalarında bulundu. Sözlerinin devamında Başkan Erdoğan, Bunun için eğitim öğretimi her işin başı olarak görüyoruz. Eğitim öğretime harcanan her kuruşun Türkiye'nin geleceğine yapılan en büyük yatırım olduğunu düşünüyoruz. Tüm çocuklarımız okusun istiyoruz. Bu amaçla eğitimin kalitesini artırmak, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla çok yönlü bir mücadelenin içindeyiz." ifadelerini kullandı.

"4 milyar adedi buldu"
Öğrencilere ulaşan kitap adetinin 4 milyarı bulduğunu dile getiren Başkan Erdoğan, "81 vilayetimize çok sayıda eğitim kurumu kazandırdık. Yurtlarıyla, pansiyonlarıyla, spor salonlarıyla ülkemizin eğitim altyapısını tamamen yeniledik. Maddi durumu sınırlı ailelerimize verdiğimiz desteklerle çocuklarını okula göndermesini teşvik ettik. Şayet eğitim bütçemizi 10,3 milyar lira seviyesinden bugünkü 274,3 milyar lira seviyesine çıkarmasaydık, öğretmen kadromuzu 730 bin yeni atamayla güçlendirmeseydik, 2002'den beri eğitim öğretime gereken önceliği vermeseydik biz de diğer ülkeler gibi salgın döneminde çok büyük zorluklarla karşılaşırdık. Öğrenci sayısı en fazla artan ülke olmamıza rağmen, kalite göstergelerinde en yüksek artış gösteren ülkelerden biriyiz. Ders kitaplarını ücretsiz dağıtarak vatandaşlarımızın sırtındaki büyük bir yükü kaldırdık. Öğrencilerimize ulaştırdığımız kitap sayısı 4 milyar adedi buldu." ifadelerine yer verdi.

"Gece gündüz çalışıyoruz"
Başkan Erdoğan, gece gündüz çalıştıklarını ifade ederek, "Yardımcı kaynak sorununu da çözdük. Artık yardımcı kaynaklar da ücretsiz bir şekilde öğrencilerimize ulaştırılıyor. Sene sonuna kadar 100 milyon yardımcı kaynağı öğrencilerimizle buluşturmayı hedefliyoruz. Her yerde matematik anlayışıyla matematik seferberliğini başlattık. Yıl sonuna kadar 40 bin ana sınıfı hedefini gerçekleştirmek için gece gündüz çalışıyoruz." açıklamalarda bulundu.

"Araştırmaktan asla vazgeçmeyin"
"Yaklaşık 3 ay sürecek uzun bir tatil dönemine başlıyorsunuz. Tatil elbette keyifli vakit geçirmek demektir, belki bir topun, belki bir uçurtmanın peşinde saatler boyu koşacaksınız. Arkadaşlarınızla doyumsuz sohbetlere dalmanın mutluluğunu yaşayacaksınız. Kiminiz tatilini farklı yerlerde, farklı faaliyetlerle geçirecek. Tüm bunları yaparken tatilin yeni şeyler öğrenme fırsatı olduğunu da lütfen unutmayın. Tatilin sevincini yaşarken araştırmaktan asla vazgeçmeyin. Bilgisayarda veya sokakta, aynı zamanda yeni şeyler öğrenmekten geri durmayın. Günlerinizi sadece bilgisayarla, tabletle ekran başında ziyan etmeyin. O da aşırı bir bağımlılığı getirir." ifadelerini kullandı

"Bu sene yaz okulları açıyoruz"
Başkan Erdoğan, "Milli Eğitim Bakanlığımız sizin için çok önemli bir proje başlattı. Bu sene yaz okulları açıyoruz. Yaz okullarıyla tatilinizi en verimli şekilde değerlendirmenizi arz ediyoruz." ifadelerine yer verdi.

"Tüm yavrularımızı tebrik ediyorum"
Karne sevinci yaşayan çocukları tebrik eden Başkan Erdoğan, "Kurumlarımızın sizlere yönelik pek çok çalışması var. Bu hafta sonu YKS sınavına girecek tüm gençlerimize Rabbimden başarılar niyaz ediyorum. Karne sevinci yaşayan tüm yavrularımızı tebrik ediyorum. Öğretmenlerimize tekrar şahsım, milletim adıma teşekkürlerimi sunuyorum. Necmettin Yılmaz ve Aybüke Yalçın gibi bölücü terör örgütü tarafından alçakça şehit edilen öğretmenlerimizi rahmetle yad ediyorum. Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyor, gözlerinizden öpüyorum. Kalın sağlıcakla." açıklamalarında bulundu.