Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati, döviz kuru ve enflasyon konuları hakkında demeçler verdi. Bakan Nebati, enflasyon üzerindeki kur baskılarının düşeceği konusunda tahminde bulundu. Bir yandan enflasyonla mücadeleye katkı sağlamak amacıyla 2022 yılında 241,3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçtiğini de açıkladı.

"Kur baskılarının düşeceğini öngörüyoruz"
Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, döviz kuru hakkında önemli açıklamada bulundu. Bakan Nebati "Azalan dış finansman ihtiyacı ile birlikte enflasyon üzerindeki kur baskılarının düşeceğini öngörüyoruz." ifadelerini kullandı.

"241,3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz"
İstihdam piyasasında olum bir görünüm olduğunu dile getiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Ülkemizde üretim, ihracat ve yatırımlar, küresel, bölgesel tüm olumsuz gelişmelere rağmen artışını güçlü bir şekilde sürdürürken istihdam piyasasındaki olumlu görünüm de devam etmektedir." açıklamalarında bulundu. Bakan Nebati, vergi gelirinden vazgeçtiklerini ifade ederek, "Enflasyonla mücadeleye katkı sağlamak amacıyla kamu olarak 2022 yılında 241,3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz." ifadelerine yer verdi.

"Talepler çok olumlu"
GES talepleri hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Nebati, taleplerin çok olumlu olduğunu dile getirerek, "2022 yılının ikinci çeyreği ve sonrasına ilişkin öncü göstergeler ılımlı bir iç talebe ve güçlü bir ihracata işaret etmektedir. 90’lı yıllarda kronik bir sorun haline gelen enflasyonu iktidara geldiğimiz andan itibaren uyguladığımız ihtiyatlı politikalarla düşürdüğümüz gibi tekrar düşürmek için mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Gelire Endeksli Senetlerin ihracını duyurduk, talepleri topladık. Talepler çok olumlu oldu." açıklamalarda bulundu.

"Adımları atıyoruz"
Bakan Nebati, petrol fiyatlarına da değindi. Nebati, "Azalan dış finansman ihtiyacı ile birlikte enflasyon üzerindeki kur baskılarının düşeceğini öngörüyoruz. Fiyat artışları ile ilgili gerekli adımları atıyoruz. Biz 2022 bütçesini hazırlarken, varil başına petrol fiyatını ortalama 68 dolar hesaplarken bugün petrol fiyatları 110 dolara ulaşmıştır. Bu gelişme Türkiye'nin enerji faturasına 2022 yılı için 50 milyar dolar ilave yük getirmektedir." ifadelerini yer verdi.

"Mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz"
Enflasyonla mücadele konusunda açıklamalarda bulunan Bakan Nebati, "Başta döviz kuru olmak üzere birikimli maliyet etkileri, uluslararası emtia fiyatlarındaki yukarı yönlü seyir ve enflasyon beklentilerindeki yükseliş fiyatlama davranışlarını ve enflasyon görünümünü olumsuz etkilemektedir. 90'lı yıllarda kronik bir sorun haline gelen enflasyonu iktidara geldiğimiz andan itibaren uyguladığımız ihtiyatlı politikalarla düşürdüğümüz gibi tekrar düşürmek için mücadelemizi kararlılıkla sürdürüyoruz. Enflasyonla mücadeleye katkı sağlamak amacıyla kamu olarak 2022 yılında 241,3 milyar lira vergi gelirinden vazgeçiyoruz." açıklamalarında bulundu.

"39 helikopter varken bugün 55 helikopter var"
Bakan Nebati sözlerine ek olarak orman yangınlarına müdahalede bulunacak tehçizatlar hakkında, "Orman yangınlarıyla ilgili 2021 yılında 39 helikopter varken bugün 55 helikopter var, 3 uçak vardı 20 oldu 4 iha 8 oldu, 85 ton havadaki su kapasitesi 332 tona çıktı" ifadelerini kullandı.