760 milyon liralık yatırım yaptıklarını belirten Erdoğan, "Artık vatandaşlarımız bu güzergahta huzurla seyahat edebilecek" dedi.

Türkiye, yeni bir esere daha kavuştu.

Yapımı tamamlanan Amasya Badal Tüneli'nin açılışı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, törene Külliye'den canlı bağlantıyla katılarak şöyle dedi:

"Terakki devri haline dönüştürmekte kararlıyız"

Türkiye Yüzyılı ile Cumhuriyetimizin ikinci asrını telafiyi geride bırakıp terakki devri haline dönüştürmekte kararlıyız.

Projenin ayrıntıları

Erdoğan, Türkiye'nin her şehri gibi son 20 yılda hızla gelişen Amasya'nın ulaşım ihtiyacına cevap vermek için başlattıkları kara yolu projesinin en önemli bölümlerinden birinin de bu tünel olduğunu söyledi.

Merzifon-Osmancık arasındaki güzergahta 921 metrelik tünelin yanı sıra 3.6 kilometreyi bulan bağlantı ve dört adet köprü yer alıyor.

Törendeki konuşmasında Erdoğan, şunları dile getirdi:

"Vatandaşlarımız huzurla seyahat edebilecek"

Keskin virajları sebebiyle yolculuk süresini ve güvenliğini olumsuz etkileyen eski yolu devre dışı bırakan tünel geçişi sayesinde artık vatandaşlarımız bu güzergahta huzurla seyahat edebileceklerdir. Özellikle kış mevsiminde bu yolun çilesini bilenler için Badal Tüneli çok daha büyük bir anlama sahiptir.

2023 Regaib Kandili ne zaman, hangi güne denk geliyor 2023 Regaib Kandili ne zaman, hangi güne denk geliyor

760 milyon liralık yatırım

Vakitten ve akaryakıttan yılda 21.4 milyon lira tasarruf sağlayacak ve karbon emisyonunu 265 ton azaltacak proje, 760 milyon liralık yatırımla hayata geçirildi.