Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski, Avrupa Birliği'nden (AB) ülkesinin adaylık statüsüne yönelik gelecek haberle birlikte tarihi bir haftaya başladıklarını, böylece özellikle bu hafta Rusya'nın düşman faaliyetlerinde artış beklediklerini bildirdi.

AB Komisyonundan olumlu sonuç alındı 

Zelenski, gece yayımladığı video mesaj yoluyla yapmış olduğu açıklamada ise, "AB'den Ukrayna'nın adaylık statüsüne ilişkin gelecek haberle gerçekten tarihi bir haftaya başlıyoruz." diye söyledi. Bu konu hakkında AB Komisyonundan zaten olumlu bir sonuç aldıklarını belirten Zelenski, "1991'den bu yana Ukrayna için şu anda beklediğimiz kadar çok az önemli kararın alındığını herkes biliyor. Eminim ki sadece olumlu bir karar tüm Avrupa'nın çıkarına olacak." dedi. 

Zelenski bunun yanı sıra Ukrayna'nın AB'ye adaylık statüsüne yönelik kararın alınacağı bu hafta Rusya'dan ülkesine ilişkin düşman faaliyetlerinin artmasını beklediklerine de dikkat çekerek "Ve sadece Ukrayna'ya değil, diğer Avrupa ülkelerine de karşı. Hazırlanıyoruz ve hazırız. Ortaklarımızı uyarıyoruz." şeklinde ifade etti. 

AB Konseyine sunulacak 

Söz konusu AB Komisyonu 17 Haziran tarihinde, Ukrayna'ya "aday ülke" statüsü verilmesi doğrultusunda görüş bildirmişti. AB Komisyonunun görüşü, 23-24 Haziran'da düzenlenecek AB Liderler Zirvesi'nde üye ülkelerin oluşturduğu AB Konseyine karşı sunulacak. 

Ukrayna, savaşta ölen Rus askeri sayısı 33 bin 800 oldu Ukrayna Genelkurmay Başkanlığının yapmış olduğu açıklamasında 24 Şubat'tan bu yana sürmeye devam eden savaşta hayatını yitiren Rus askeri sayısının 33 bin 800'e çıktığı aktarıldı. Öte yandan açıklamada Rusya'ya ait 216 uçak, 181 helikopter, 1477 tank, 3 bin 888 zırhlı araç, 749 top, 130 füze, 238 roketatar sistemi ve 98 hava savunma sistemi, 2 bin 527 araç, 14 gemi ve hafif sürat teknesi, 601 insansız hava aracının imha edildiği bilgisi aktarıldı. Rusya Savunma Bakanlığından 25 Mart'ta yapılmış olan açıklamada, Ukrayna'da 1351 Rus askerinin öldüğü açıklanmıştı. 

Hava saldırıları devam ediyor 

Ülkenin doğusunda yer alan Severodonetsk'te tam kontrolün sağlanması adına savaş sürmeye devam ediyor. Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından yapılan bir başka açıklamada da Rus birliklerinin Donetsk yönündeki saldırılarının Severodonetsk ve Bahmut şehirleri sınırında yoğunlaştığı belirtildi. 

Özellikle de saldırıların havadan yapılmaya devam ettiği aktarılan açıklamada, "Savaş, Severodonetsk şehrinde tam kontrol sağlamak için devam ediyor." diye belirtildi. Bunun dışında Harkiv şehri ve çevresinde ise bombalı saldırıların arttığı ve şu anda 5 deniz füzesinin Ukrayna topraklarındaki hedefleri vurmak için hazırda beklediği de kaydedildi.