Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pakistan MİLGEM Projesi Kapsamında İnşa Edilen Üçüncü Geminin Denize İniş, Açık Deniz Karakol Gemisi Projesi Birinci Gemisi Blok Kızağa Koyma ve İkinci Gemisi Sac Kesim Töreni'nde önemli açıklamalarda bulundu. Kuzey Irak ve Suriye’de devam eden Pençe Kılıç Hava Harekatı ile ilgili son gelişmeleri de paylaşan Bakan Akar,  "Pençe Kılıç Harekatı'nda toplam 326 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Bölgede hainlere büyük darbe vurulmuştur." dedi.

Bakan Akar’ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Teröre büyük darbe vuruldu
‘’Operasyonlarımız Birleşmiş Milletler meşru müdafaa maddesi kapsamında. Terör büyük darbe vuruldu, teröristlerin inleri başlarına yıkıldı. Operasyonlarımız en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar devam edecektir. 

Savunma sanayimizin önemi açıkça görüldü
Bugüne kadar icra ettiğimiz tüm operasyonlarda olduğu gibi birçok noktada icra edilen Pençe Kılıç Harekatı da göstermiştir ki TSK üstün operasyonel kapasiteye sahip, dünyanın sayılı ordularından biridir. Bu seviyeye ulaşmamızda başta şehit ve gazilerimiz olmak üzere personelimizin kahramanlık ve fedakarlıklarının yanı sıra yerli ve milli savunma sanayiimizin geliştirdiği üstün teknoloji ürünü harp silah araç ve gereçlerinin önemi açıkça görülmüştür.