İlk Büyük Millet Meclisimizin toplandığı, ulusun yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gün 23 Nisan milli egemenlik bayramımız...

Ccumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu özel ve anlamlı günü çocuklara armağan etti ki en çok onları seviyor ve onlara güveniyordu. Çocuklar atamızın göz bebeği idi.çünkü gelecek onların ellerinde şekillenecek.

Atamız 1922' de Bursada şöyle seslendi. Küçük hanımlar, küçük beyler!

Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız.Memleketi asıl ışıga boğacak olan sizsiniz. Kendinizin ne kadar önemli ve değerli olduğunuzu düşünerek ona göre çalışınız, sizlerden çok bekliyoruz.

Hepimizin geleceği ikbal ışığı olan çocuklarımızı güzel yetiştirmeliyiz, onlara vatan bilinci aşılamalıyız.18 Mart'ı anlatmalıyız hatta Çanakkaleye götürüp göstermeliyiz 23 Nisan'ı, 19 Mayıs'ı, 30 Ağustos'u,29 Ekim'i anlatmalıyız,Kurtuluş Savaşının bütün kahramanlarını tanımalılar bilmeliler kim nerede ne yapmış,nasıl yapmış, hangi şatlarda yapmış. Her yerde her şehirde bir heykelde bir anıtta bir resimde bir fotoğrafta bütün argümanlarla bu vatanın nasıl kurulduğunu bilmeliler.

Vatanımzın kurtuluş ve kuruluş sürecinin önderi, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük kahramanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü anlatmalıyız.

Atatürk'ü tanıyan, bilen, anlayan küçük hanımlar ve küçük beyler ! Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizlersiniz.

Burada bir parantez açmak istiyorum, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının 102 yılını kutladık büyük bir coşkuyla çok şükür. Pandemi sürecinde bayramlar biraz mahzun geçti, balkonlarda evlerde online kutlamalar yapmıştık fakat bu sene en büyümüzden en küçüğümüze okullarımızda coçkuyla kutladık. Ben bu coşkuya kızlarımın okulu Ankara Bilge Kağan İlkokulunda katıldım görülmeye değer muhteşem gösterilerdi. Anasınıflarından tahta kaşıklarla dans gösterisi, birinci sınıflardan anadolu ataeşi ve şiirler şarkılar hepsi çok güzeldi. Geleceğimiz çocuklarımıza ve onların yetişmesinde emeği çok büyük olan kıymetli öğretmenlerimize minnetarız.