Enerji faturalarını ödemekte zorlanan özel sektör çalışanlarına nefes aldıracak düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi.

Kış mevsiminin etkisini artırmasıyla beraber elektrik ve doğal gaz faturalarının altından nasıl kalkacağını merak eden özel sektör çalışanlarına müjdeli haber geldi. Enerji faturalarını ödemekte zorlanan özel sektör çalışanlarına nefes aldıracak düzenleme Resmi Gazete’de yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Düzenlemeye göre, özel sektör çalışanlarına verilen 1000 liralık doğal gaz ve ısınma (kömür, odun) yardımı, vergi ve SGK primine tabi tutulmayacak.

Özel sektöre nefes aldıracak
İşverenler tarafından sağlanacak olan bu destekle milyonlarca çalışan, yaklaşan kış ayları öncesi elektrik ve doğal gaz yardımı alabilecek. Söz konusu karar Resmi Gazete'de yayımlanırken, detaylar da netleşti.

1000 TL ısınma yardımı
Milyonlarca özel sektör çalışanlarına ilaç gibi gelecek doğal gaz yardımı yürürlüğe girdi. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, artık özel sektör çalışanlarına verilen 1000 liralık doğal gaz ve ısınma (kömür, odun) yardımı, vergi ve SGK primine tabi tutulmayacak. 

İstisna 9 Kasım 2022–30 Haziran 2023 tarihleri arasında (toplam 8 ay) yapılacak ödemeler için geçerli olacak.

Şartlar neler?
İşverenler tarafından çalışanlara yapılacak söz konusu ödemelerin istisna kapsamında değerlendirilebilmesi için;

- Elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere yapılması,

- Aylık 1.000 TL’yi aşmaması,

Zeytin Dalı Harekatı’nın 5’inci yıl dönümü Zeytin Dalı Harekatı’nın 5’inci yıl dönümü

- Mevcut ücretlerine ilave olarak yapılması gerekiyor.

Çalışanlardan fatura istenecek mi?
şverenlerin yapacakları ödemeler için çalışanlarından elektrik, doğal gaz ve diğer ısınma giderleriyle ilgili fatura veya herhangi bir belge istemeyeceği belirtildi.

İşverenler net 1.000 liraya kadar yapacakları söz konusu ödemeler nedeniyle bir asgari ücretlide 633 lira ödemeden kurtulacak.